banner39

banner35

Bin kişilik grup Hala Sultan için G. Kıbrıs'a geçti

KKTC’de yaşayan bin kişilik bir grup, dün Güney Kıbrıs'ta bulunan Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret etti.

Kıbrıs 24.12.2015, 12:12 24.12.2015, 12:26
Bin kişilik grup Hala Sultan için G. Kıbrıs'a geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kıbrıs'ta Rum tarafında kalan Hala Sultan Tekkesi, dün KKTC'den giden yaklaşık bin kişilik bir Müslüman grup tarafından ziyaret edildi.

KKTC Din İşler Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Mevlid Kandili vesilesiyle düzenlenen ziyarete, normalde Güney Kıbrıs’a geçişine izin verilmeyen bin kişilik bir grup katıldı.

Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret etmek için yurdun çeşitli bölgelerinden gelen bin kişilik kafile, 20 otobüsle gruplar halinde Larnaka’ya taşınırken, Rum polisi yol boyunca otobüslere eşlik etti.

Rum polisinin geniş güvenlik önlemleri aldığının gözlemlendiği seyahatte, basın mensuplarının kamera ve fotoğraf makineleri de kontrol edildi.

Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret etme fırsatını yakalayan bin kişilik grup, bol bol hatıra resmi çekti, tekkeyi gezdi, abdest aldı, ibadet ve dua etti.

HALA SULTAN TEKKESİ

Hala Sultan Tekkesi Kıbrıs'ın en ünlü tekkesi olarak bilinir. Larnaka'da Tuz Gölü yakınlarında bulunan, Kıbrıs'ın yedinci ve onuncu yüzyıllar arasında Hz. Muaviye'nin gönderdiği İslam askerleri tarafından adaya düzenlenen seferler sırasında Hz. Peygamberin halası ve süt annesi olan Hala Sultan’ın (Ümmü Haram) vefat ettiği noktada, M. 647-649 yılları arasında inşa edilmişti.Tekke, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, özellikle 18. yüzyıldan itibaren padişah ve kıdemli devlet erkanı tarafından bakım ve onarımı üstlenerek, eklenen yapılarla bir külliyeye dönüştürüldü.

Kıbrıs Türk Müslümanları tarafından kutsal bir yer olarak bilinen tekke, İslam alemi için büyük önem taşır.

Osmanlı döneminde, Larnaka sahillerinden geçen Osmanlı bayraklı gemiler bayraklarını yarıya indirip, Hala Sultan'ı selamlamak için top ateş ederlerdi.

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?