banner39

BM Sekreteri Kıbrıs müzakerelerine çıkış arıyor

Rum Lider Nikos Anastasiadis'ın liderler görüşmesine katılmama kararının ardından BM Genel Sekreteri, Anastasiadis'i telefonla arayarak müzakere sürecini devam ettirmesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs 27.05.2016, 15:09 27.05.2016, 15:09
BM Sekreteri Kıbrıs müzakerelerine çıkış arıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan belirsizlik sürüyor.

Rum Lider Nikos Anastasiadis'ın liderler görüşmesine katılmama kararının ardından müzakere sürecinin kaldığı yerden devam etmesi için diplomatik girişimler sürüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Anastasiadis'i telefonla arayarak müzakere sürecini devam ettirmesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs müzakerelerinin kaldığı yerden devam edebilmesi için uluslar arası girişimler sürüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon yazılı bir açıklama yaptı.

BM'nin resmi web sayfasında yer alan açıklamaya göre, Ban, Rum Lider Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Açıklamaya göre görüşmede Ban Ki Moon, BM himayesinde yürütülen iki toplumlu görüşmelerin, Kıbrıs sorununa ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde çözüm bulmayı amaçlamakta olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri her iki lideri, "adada varolan kabul edilemez statükoya tüm Kıbrıslılar'ın yararına son vermek adına Kıbrıs'ı yeniden birleştirmeye yönelik çabalarını karşılıklı saygı ortamında yoğunlaştırmaları için teşvik etmekte olduğunu" bildirdi.

Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin söz konusu hedefi desteklemeye yönelik olarak üstlendiği rol konusunda kendisine güveninin tam olduğunu belirten Genel Sekreter, Eide'nin sadece kendisinin değil, ayrıca BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun da desteğini almış olduğunun altını çizdi.

Genel Sekreter, İstanbul'da yaşanan son olaya değinerek, Birleşmiş Milletler'in, Kıbrıs politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını yineledi.

Birleşmiş Milletler'in açıklamasının ardından Rum kesiminde de bir açıklama geldi. Rum yönetimi sözcüsü Nikos Hristodolis, yazılı açıklamasında Rum Yönetimi Liderinin müzakereleri kaldığı yerden ve yoğunlaştırılmış biçimde sürdürmeye hazır olduğunu söyledi.

Hristodolis, açıklamasında İstanbul yerine Konstantinopolis demeyi tercih ederken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini de bir kez daha “Işgal altındaki topraklarda bulunan sahte devletö diye yinelemeyi ihmal etmedi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?