banner39

Cenaze kaldıracak Kıbrıslı imam yok

KKTC’nin 2’nci Cumhurbaşkanı Talat’tan adadaki ‘Türkiye kaynaklı muhafazakârlaştırma’ tartışmasına "cenaze kaldıracak Kıbrıslı Türk imam yok" sözleriyle cevap verdi

Kıbrıs 18.06.2012, 11:20 18.06.2012, 11:20
Cenaze kaldıracak Kıbrıslı imam yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kıbrıs'ta bazı kesimlerin "Ankara’dan yönelen bir muhafazakârlaştırma baskısı" olduğuna yönelik iddiaları ve Kuran Kursları'nın basılmasına kadar varan olaylara KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanından tepki geldi. 

Lefkoşa’daki çalışma ofisinde Türkiye’den gelen bir grup gazeteciyi kabul eden Mehmet Ali Talat’a, “Türkiye kaynaklı muhafazakârlaştırma faaliyetleri” hakkında şunları söyledi: "İmamlar meselesi bizim kanayan yaramızdır ve bu sorunun çözülememiş olmasının nedeni soldur. Cenaze namazı kıldıracak bir Kıbrıslı Türk imam yok. Bu bir sorundur. Bunu biz çözmeliydik. Bunu altı yılda yapabilirdik. Takıntılarımıza boğulduk ve yapamadık.”

Milliyet'in haberine göre, Talat, “Kıbrıs köktendinci bir yapıya gelmez. Suyu, havası, ada oluşu Kıbrıs’ta daha esnek bir yapı yaratır. Kıbrıs Türküne toplum mühendisliği yürümez buralarda. Türkiye’den gelenler asimile oluyorlar zaten. Doku bozuluyor ama bu dokunun bozulması çözümsüzlüğün getirdiği moral bozukluğundan. Çözüm olmazsa Kıbrıs Türkü eriyecek” dedi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?