Cezayir'de etnik çatışma: 18 ölü...

Cezayir, Gerdaye kentinde Berberiler ile Araplar arasında çatışma çıktı, 18 kişi hayatını kaybetti

Cezayir'de etnik çatışma: 18 ölü...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir'in güneyindeki Gerdaye kentinde Maliki mezhebine mensup Araplar ile İbadi mezhebi mensubu Amazigler arasında çıkan çatışmada en az 18 kişi hayatını kaybetti. 

Cezayir resmi haber ajansının (APS) haberine göre, Cezayir'in güneyindeki Geradiye kentinde Arap aşireti Şabaniye ile Berberi aşireti Beni Mizab'ın arasında çatışmalar meydana geldi. Çatışmalarda en az 18 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı.

APS, çatışmaların Salı gecesinden Çarşamba gününe kadar sürdüğünü, yaralıların durumunun kritik olmasından dolayı ölü sayısının yükselebileceğini ifade etti. Çatışma ve şiddet olaylarının sırasında birçok ev, işyeri, tarım arazisi ve kamu alanı ateşe verilerek tahrip edildi. Savunma Bakanlığı da, Salı günü yayınladığı yazılı açıklamada, ordunun bölgedeki çatışma ve şiddet olaylarını kontrol altına almak amacıyla müdahale etmeye karar verdiğini açıkladı. Berberiler ile Araplar arasında 2013'te çıkan çatışmada 4 kişi ölmüştü. Cezayir yönetimi, o tarihten bu yana bölgede asker bulunduruyor. 

Haricilerin son temsilcileri olarak bilinen İbadiler, daha çok Umman Sultanlığı ve Kuzey Afrika'da varlıklarını sürdürüyor. Cezayir, son yıllarda Araplarla, Amazigler arasında "mezhebe dayalı" şiddet olaylarına sahne oluyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 11:07
banner53
YORUM EKLE

banner39