banner39

Çipras, Kıbrıs'ta Türklerle de görüşecek

İlk ziyaretini Güney Kıbrıs'a yapan Yunanistan'ın yeni Başbakanı Çipras, adadaki Türk toplumuyla da bir araya gelecek

Kıbrıs 02.02.2015, 12:09 02.02.2015, 12:09
Çipras, Kıbrıs'ta Türklerle de görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yurtdışına ilk ziyaretini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yaptı. Alınan bilgiye göre, yarın başlayacak temasları kapsamında ilk ziyaretini GKRY'ye yapacak Çipras, Salı günü İtalya, Çarşamba günü de Paris ve Brüksel'i ziyaret edecek.

Çipras, Kıbrıs programı kapsamında, GKRY'de Rum Lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Daha sonra Rum meclisinin özel oturumunda konuşma yapacak Çipras, temasları sırasında, Rum siyasi partilerinin liderleriyle de ayrı ayrı görüşecek.

TÜRKLERLE DE GÖRÜŞECEK

İlk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirecek olan Çipras, Kıbrıs'ta bulunan Türklerle bir araya gelip onların sorunlarını dinleyecek.

AVRUPALI LİDERLERLE GÖRÜŞME

Avrupa'daki temasları kapsamında ise İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile biraraya gelmesi beklenen Çipras, Avrupalı liderlere yeni Yunan hükümetin borçlar konusundaki düşüncelerini aktaracak. Çipras'ın Avrupa temasları sırasında ortak bir yol bulunması için Avrupalı liderlere hükümetinin yeni bir kurtarma programı hazırlamasına zaman tanınmasını için destek istemesi öngörülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?