banner39

Derviş Eroğlu: Dönüşümlü başkanlıktan vazgeçmeyiz

KKTC lideri Eroğlu, kurulması muhtemel ortak devlette ülke liderinin yalnızca Rumlardan olmasına razı olmayacaklarını, dönüşümlü başkanlık konusunda ısrar edeceklerini söyledi

Kıbrıs 03.06.2014, 16:46 03.06.2014, 16:46
Derviş Eroğlu: Dönüşümlü başkanlıktan vazgeçmeyiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerde dönüşümlü başkanlığın vazgeçilmeyecek konulardan biri olduğunu söyledi.

Eroğlu, İzmir Narlıdere Emekli Astsubaylar Derneği heyetini kabulü sırasında yaptığı açıklamada Rum tarafının “tek seçmen listesi” düşüncesi olduğuna dikkat çekerek, bunu benimsemenin de mümkün olmadığını, müzakere masasında karşılıklı görüşleri tartışacaklarını ifade etti.

Yeni bir ortaklık devleti kurulması durumunda devlet başkanlığında rotasyon olması gerektiğini kaydeden KKTC lideri Eroğlu, Kıbrıs Türklerinden de devlet başkanı olması gerektiğini, aksi takdirde Kıbrıs Türkleri’nin “bu devlet bizimdir” diyemeyeceğini ifade etti.

Eroğlu, “Eğer sadece Rumlar devlet başkanı olur, devlet başkan muavini Kıbrıslı Türk olursa böyle bir anlaşma bizim arzuladığımız bir anlaşma olmaz. Çünkü Kıbrıs Türk halkı 1960 cumhuriyetini yaşadı. O devletten dışlandıktan sonra yaşadıkları var. Dolayısıyla bu devletin bizim de olabilmesi için devlet başkanlığı rotasyonu mutlaka olmalı” dedi.

Rum tarafının “tek seçmen listesi” şeklinde bir düşünceleri olduğunu da ifade ettiğini de belirten KKTC lideri Eroğlu, bunun olması halinde cumhurbaşkanı muavinini seçerken oy potansiyeli fazla olan taraf Rum tarafı olduğundan onların istediği kişinin muavin olacağını, bunu benimsemenin mümkün olmadığını söyledi. Rumların bu tekliflerinde ne kadar ısrarcı olacaklarını bilemediğini kaydeden Eroğlu, “Masaya koydukları böyle bir teklif var. Bunu müzakere masasında tartışacağız. Bizim görüşlerimiz zaten belli. Müzakere masasına konan bize ve onlara ait farklı görüşler var. Bunları müzakerecilerimiz tartışacak. Biz 23 Haziran’da tekrar bir araya geleceğiz. Bu konularda ilerleme olup olmadığını göreceğiz ve biz tartışacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?