banner39

Doğalgaz Mısır, Yunanistan ve G. Kıbrıs'ı yakınlaştırdı

Ada çevresinde bulunan doğalgaz yatakları için üç ülke birlikte hareket ediyor. Mısır ve Yunanistan dışişleri bakanları bugün Güney Kıbrıs'ta G. Kıbrıs Dışişleri Bakan'nın da katılacağı üçlü bir zirve gerçekleştirecek

Kıbrıs 29.10.2014, 10:15 29.10.2014, 11:06
Doğalgaz Mısır, Yunanistan ve G. Kıbrıs'ı yakınlaştırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos bugün Güney Kıbrıs'ta, Mısır Dışişleri Bakanı Sami Hasan Şükrü ve Rum Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis ile üçlü görüşme yapacak. Ayrıca Venizelos ve Şükrü'nün Güney Kıbrıs rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'le görüşmesi de bekleniyor.

Venizelos Lefkoşa'ya vardığı sırada basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Venizelos açıklamasında,  "Yunanistan-Kıbrıs-Mısır arasındaki üçlü işbirliği yeterince uzun zamandır işliyor ve bu üçünçü üçlü bakanlar toplantısı. Birkaç gün sonra Kahire'de gerçekleşecek ilk liderler zirvesi için ön hazırlık yapacağız. Bölgede şu anda mevcut olan kriz nedeniyle işbirliğimiz artıyor. Şu an "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi" için bu çok önemli bir an çünkü "Türk tahriki (tacizi)" ile karşı karşıyayız; Türkiye Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin mevcudiyetinden, hukuki varlığından ve egemenli haklarından şüphe ediyor. Uluslararası toplum Türkiye'ye net bir cevap vermelidir ve Türkiye'de bunu anlamalıdır. Bu üçlü işbirliği Türkiye'ye karşı düşmanca bir girişim değildir. Bölgede istikrar ve refahı amaçlayan bir işbirliğidir. Biz nasıl Mısır ile ve tabii ki Kıbrıs ile işbirliği yapabiliyorsak Türkiye de uzlaşı, işbirliği, uluslararası meşruiyet yollarının bulunduğunu anlamalıdır. Bu çok önemli." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?