banner15

Doğu Akdeniz'de üçlü enerji anlaşması

İsrail, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ı birbirine bağlayacak olan enerji nakit hattı projesinin, Yunan ve Güney Kıbrıslı düzenleyicilerin onayının ardından 2018 yılının ilk çeyreğinde başlayacağı bildirildi.

Doğu Akdeniz'de üçlü enerji anlaşması

İsrail, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ı birbirine bağlayacak olan enerji nakit hattı projesinin, Yunan ve Güney Kıbrıslı düzenleyicilerin onayının ardından 2018 yılının ilk çeyreğinde başlayacağı bildirildi. 1520 km uzunluğunda ve 2 bin megawatt hacme sahip olacak hat, denizin altına döşenecek olan kablolar vasıtasıyla çift yönlü elektrik aktarımında kullanılacak.

Söz konusu kabloların döşenmesinin, 2022 yılına kadar bitmesi ve projenin ilk safhasının 3.5 milyar euro'ya mal olması bekleniyor. Üç ülkenin gelişen ilişkileri dahilinde kararlaştırılan proje aynı zamanda Doğu Akdeniz'de yeni keşfedilen doğal gaz yatakları sayesinde daha da önemli hale geldi. Keşfedilen yeni doğal gaz yataklarının, elektrik üretimi için de kullanılacağı değerlendiriliyor. Avrupa Birliği'nin büyük desteğiyle Güney Kıbrıs ve İsrail'in, Avrupa anakarası ile enerji bağlantısının sağlanmasıyla birlikte her iki ülkenin de keşfedilen doğal gaz yataklarını, elektrik üretiminde değerlendirmesi arzulanıyor. Bu sayede Avrupa Birliği de enerji güvenliği ve çeşitliliğinde seçeneklerini arttırmış olacak.

Geçtiğimiz Nisan ayında İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya, dünyanın en uzun deniz altı doğal gaz boru hattının yapımı için anlaşmaya varmıştı. Öte yandan 2014 yılında "Global Research"de yayınlanan bir araştırmaya göre, Gazze Şeridi'nde bulunan doğal gaz sahasının Levant sahası dahilinde değerlendirilmesiyle birlikte İsrail, Filistin'e ait önemli miktardaki doğal gazı çalmış oldu. Daha önce İsrail, Leviathan sahasındaki doğal gazın önümüzdeki 15 sene Ürdün'e ihracı için bu ülkeyle toplam 15 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

Kıbrıs meselesiyle birlikte değerlendiriliğinde üç ülke arasında yapılan anlaşma Türkiye için de büyük önem arzediyor. Doğu Akdeniz'de keşfedilmeye devam edilen muazzam miktardaki yeni doğal gaz sahaları, Türkiye'nin enerji güvenliği ve tedariği açısından oldukça değerli bir konumda bulunuyor. Uzmanlar, mevcut sıkıntılı ilişkiler çerçevesinde İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki bu anlaşmanın yakından takip edilerek, Türkiye'nin bahse konu doğal gaz sahalarındaki haklarını sonuna kadar koruması gerektiği değerlendirmesine bulunuyorlar.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 20:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35