banner39

Ekonomik kriz Rumları ekmeksiz bırakabilir

Güney Kıbrıs'taki ekonomik çöküntünün buğday krizine yol açabileceği belirtildi

Kıbrıs 05.04.2013, 15:03 05.04.2013, 15:03
Ekonomik kriz Rumları ekmeksiz bırakabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kıbrıs'ta, yaşanan ekonomik kriz, etkisini her alanda hissettiriyor. En temel yiyeceklerde bile sıkıntı yaşamaya başlayan Rumlar, buğdaysız kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Şimdiden aç insanlar kilise kapılarına dayanmaya başladı. Rum Kesimi'nde kriz nedeniyle psikolojisi bozulan insanlara destek için kriz masası kurulmuş durumda.

Rum Tahıl Komitesi'nin, banka sisteminde alınan önlemlerden dolayı toplam yatırımlarının yüzde 60'ını kaybettiğini; örgütün, hayvancılık ve un sanayisinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan tahıl ithali finansında zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade edildi. Komite'nin, önlemlerden milyon Euro'luk büyük zararlara uğradığını belirtilirken, toplam likiditesinin yüzde 60'ını kaybettiğini aktarıldı.

Güney Kıbrıs'ta tarım sektöründe yaşanan bu gelişmelere karşın, hayvancılık sektöründe de büyük sıkıntılar yaşanıyor. Tahıl tüccarlarının nakit para istemelerinden dolayı besiciler, hayvanlarını besleyebilmek için yeterince hayvan yemi alamamaktan şikayetçi.

Çek kabul eden Tahıl Komitesi'nin bile Laiki Bankası çeklerini kabul etmediğini, Kıbrıs Bankası çeklerini de bazı ön koşullar altında kabul etiği aktarılırken, hayvan yemlerinin büyük oranda ithal edildiği göz önünde bulundurulduğunda, hayvan besiciliğinin çöküşe doğru gittiği ön görülüyor.

Bu arada açlıkla karşı karşıya kalan bazı Rum vatandaşların kilise kapısına dayandığı ve yardım istedikleri görüldü. Yaşanan mali kriz nedeniyle psikolojisi bozulan insanlara da Rum yetkililer ücretsiz psikolojik destek vermeye başladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?