banner39

Eroğlu: Bölgemizde tek huzurlu devlet KKTC

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bölgemizde tek huzurlu devlet burasıdır. Çünkü Türkiye’nin garantisinde, Türk askerinin korumasında yaşıyoruz" dedi.

Kıbrıs 29.01.2015, 19:16 29.01.2015, 19:25
Eroğlu: Bölgemizde tek huzurlu devlet KKTC

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC devletinin varlığının kendisinin müzakere masasında elini güçlendiren en önemli silahı olduğunu belirterek, "Bölgemizde tek huzurlu devlet burasıdır. Çünkü Türkiye’nin garantisinde, Türk askerinin korumasında yaşıyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Gönyeli'de halkı bilgilendirme toplantıları çerçevesinde yaptığı açıklamada, adada KKTC halkını mutlu edecek bir anlaşma arayışı içinde olduğunu belirterek, geçmişin karanlık günlerine döndürmeyecek, yarınların bugünden daha güzel olacağı bir anlaşma hedeflediğini anlattı.

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve uluslararası alanda yaşananlar göz önünde tutulduğunda Kıbrıs konusunda çok dikkat edilmesi gereken bir sürece girildiğini ifade eden Eroğlu, Cumhurbaşkanının birinci görevinin dünyada ve bölgedeki gelişmeleri de gözeterek kendi halkını ileriye taşımak olduğunu kaydetti. 

"RUM TARAFI BİR HAZIMSIZLIK İÇERİSİNDE"

Rum tarafının Kıbrıs Türkü’nün egemenliğine, devletine ve toprağına yönelik bir hazımsızlık içinde olduğunu öne süren Eroğlu, "Hata yapmamalıyız. Yaparsak sıkıntı yaşarız. Cumhurbaşkanlığı seçimi son derece önemlidir. Ben halkımın doğruyu bildiğinden eminim" diye konuştu. 

KKTC Cumhurbaşkanı olarak halk adına, halkın ne istediğini bilerek, gözeterek müzakere masasında olduğunu dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:

"Müzakerelere ara verilmiştir. Çünkü Rum lider masayı terk etti. Sebebi de denizdeki gemimizdir. Ama anlamadıkları bir şey var ki o gemi bizim adımıza arama yapmaktadır. Akdeniz’deki deniz altı zenginliklerde Kıbrıslı Türklerin de hakkı olduğunu hem Rum tarafı hem de dünya teslim etmektedir. Ancak Rumlar, hakkımızı çözümden sonra vermek istiyorlar. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen aramalarına devam ediyorlar. Bu doğalgazın masada tartışılması gerekmektedir."

TÜRKİYE’NİN GARANTİSİNDE, TÜRK ASKERİNİN KORUMASINDA YAŞIYORUZ

Eroğlu, KKTC devletinin varlığının kendisinin müzakere masasında elini güçlendiren en önemli silahı olduğunu belirterek, "Bölgemizde tek huzurlu devlet burasıdır. Çünkü Türkiye’nin garantisinde, Türk askerinin korumasında yaşıyoruz" ifadesini kullandı. 

"RUM LİDER HALKINA YALAN SÖYLEDİ"

Barış harekatından bu yana 40 yıl geçtiğini ve büyük değişiklikler olduğuna işaret eden Eroğlu, "Rum tarafı bu aşırı isteklerinden vazgeçmeli. Bugüne kadar meydana gelen gelişmeleri göz ardı etmemeleri gerekiyor. Rum lider Nikos Anastasiadis yıllarca halkına yalan söyledi. Şimdi ortaya çıkabilecek bir çözümden bu yüzden korkuyor" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü