banner39

Eroğlu: Kıbrıs'ta çözüm umudumuz arttı

KKTC Lideri Eroğlu, Kıbrıs'ta çözüme yönelik umutlarının arttığını söyledi. Kıbrıs'taki liderler ayda iki defa görüşecek

Kıbrıs 23.05.2014, 08:43 23.05.2014, 09:32
Eroğlu: Kıbrıs'ta çözüm umudumuz arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Kıbrıs'a ziyaretiyle birlikte yaptıkları müzakerelerin kendileri açısından çok olumlu geçtiğini belirterek, "Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılacağı yönündeki umutlarımız arttı" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın ara bölgede liderlerle bir araya geldiği yemeğin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Eroğlu, güven artırıcı önlemlerden çok kapsamlı çözüme konsantre olunması gerektiğini dile getirerek, Biden’ın, birçok konuda kendileriyle hemfikir olduğunu anlattı. 

Biden’ın ziyaretiyle ilgili değerlendirmesinde, görüşmelerde ivmeyi artırıcı önerilerde bulunacağını söylediğini kaydeden Eroğlu, “Bugün tamamen bizden farklı düşünce içinde olmadığını gördük. Kıbrıs’ta ortak açıklamaya uygun şekilde müzakerelerin devam ettirilmesi, özellikle kalıcı bir anlaşmaya varabilmek, kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmesi için müzakerelerin daha sık devam ettirilmesi bizim aylardan beri ortaya koyduğumuz görüştü” diye konuştu.

LİDERLER AYDA İKİ KEZ GÖRÜŞECEK

Bu akşam varılan mutabakata göre, liderlerin ayda iki kez görüşeceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, güven artırıcı önlemlerle ilgili çalışmalar yapılacağını zaten önceden taahhüt ettiklerini ve Kıbrıs Türk tarafının hazırladığı güven artırıcı öneriler paketi bulunduğunu, bunların müzakere masasında görüşüleceğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının da hiç bu kadar bir anlaşma arzusu içinde olmadığını, hiçbir zaman bu kadar kendi liderine destek verdiğinin görülmediğini belirten Eroğlu, “Bu fırsatı bir anlaşmaya, bir çözüme dönüştürmemiz gerekir. Eğer müzakereler 2015’e sarkarsa, bu yaklaşımı, bu anlaşma anlayışını o günkü koşullarda tekrar bulabilir miyiz? Bunun tartışılması gerekir” değerlendirmesinde bulundu. 

“BİZİM BİRİNCİ HEDEFİMİZ, KAPSAMLI ÇÖZÜMDÜR”

"Bizim birinci hedefimiz, kapsamlı çözümdür” diyen Eroğlu, kapsamlı çözüme ulaşılması durumunda AB’ye girileceğini ve dış dünyadaki yerlerini alacaklarını kaydetti. 

Rum lider Nikos Anastasiadis’in toplantı sonrası kendi halkına yönelik sürece ilişkin daha olumlu mesajlar vereceğini umduğunu ifade eden Eroğlu, güven artırıcı önlemlerin masada gündeme geleceğini, görüşme masasında kapsamlı çözüme konsantre olarak çözüme ulaşmanın önem taşıdığını vurguladı.

“Hedef kapsamlı çözüme ulaşmaktır. Müzakere masasında elbette karşı tarafın getireceği önerileri de tartışacağız ama kabul edip etmeme bize ait olacaktır” ifadesini kullanan Eroğlu, ara bölgedeki yemekte ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden tarafından okunan ortak açıklama metni üzerinde anlaştıklarını dile getirdi.

Eroğlu, bu mutabakatın hem kendilerini hem de Rumları bağladığını belirterek, "Biden’ın ziyaretiyle yaptıkları müzakerelerin kendileri açısından çok olumlu geçtiğini, Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılacağı yönündeki umutlarını artırdığını" söyledi.

 “İnşallah yanılmayız, yine de bazı konularda temkinli olmak mecburiyetindeyiz” yorumunda bulunan Eroğlu, müzakere masasındaki tavırlarını bugün de ortaya koyduklarını, 4 yıldır süren müzakerelerde sağlanan yakınlaşmalara rağmen bu konularda yeni yaklaşımlar getirilmesinin zaman alacağını Biden’la paylaştıklarını bildirdi.

Eski Rum lider Hristofyas’la, mülkiyette yakınlaşmalar sağladıklarını, toprakta kriterleri ortaya koyduklarını, "iç güvenlik, AB, kamu yönetimi" gibi birçok konuda yakınlaşmalar sağladıklarını dile getiren Eroğlu, “Ancak şimdi onları tekrar tartışır hale geldik ki bu zaman kaybından başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşme sonrası Rum tarafıyla müzakerelerin süratlendirilmesi, tarafların daha sık görüşmesi ve iki cumhurbaşkanının da ayda iki defa bir araya gelmesi konularında prensip anlaşmasına vardıklarını sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?