banner39

Eroğlu: Rumların tuzu kuru

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu anlaşmazlığın Rumları etkilemeyeceğini, Türk tarafının anlaşmaya daha çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kıbrıs 12.07.2011, 17:09 12.07.2011, 17:09
Eroğlu: Rumların tuzu kuru

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sorunun çözümünü Güney Kıbrıs Yönetimi'nden çok kendilerinin istediğini belirterek, "Anlaşmazlık onlarda bir sıkıntı yaratmaz. Yani tuzu kuru diyeceğim." dedi. Kıbrıs konulu temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e giden Derviş Eroğlu, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde sürdürülen görüşmeleri daha fazla uzatmanın bir anlamının olmadığına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 'Görüşmelerde bir anlaşma sağlanamaması durumunda adada durum ne olur?' şeklindeki bir soru üzerine, "Eğer BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde onların başkanlık ettiği, görevlendirdiği arkadaşlarının başkanlık ettiği toplantıda bir anlaşma olmazsa bizim kendimizin yapacağı görüşmelerde bir anlaşma olup olmayacağını tabi ki sorgulamak gerekir. Çünkü o zaman kendimizi daha rahat, daha müstakil hissedecek ve yakınlaşma değil uzaklaşma gayreti içinde olacak diye düşünüyorum. Çünkü onlar bir 40 sene daha görüşmeler devam etse bir sıkıntıları olmaz."dedi.

BİZİM ANLAŞMAYA ONLARDAN ÇOK İHTİYACIMIZ VAR

Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Rum tarafı hem BM hem AB üyesi.1960'ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti şu anda onların işgali altında ve bu cumhuriyet de maalesef Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hem BM hem de alınmaması gerektiği zaman da AB'ye alınmıştır. Kıbrıs'taki görüşmelerin bugüne kadar uzamasını iki nedenle birisi 4 Mart 1964'te Kıbrıs'a barış gücü gelecek diye Güney Kıbrıs yönetiminin Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kabul edilmesi, bir diğeri AB'nin hatası. 1990'da Rumların AB'ye müracaatını kabul edip, ileriye götürüp tam üyeliğe kadar taşıması. Bu iki neden müzakerelerin bugüne kadar sürmesinin esas nedenlerin iki tanesidir. Anlaşmazlık onlarda bir sıkıntı yaratmaz. Ekonomileri gerçi şu anda sıkıntılı Yunanistan'daki olaylardan sonra ekonomileri biraz darboğaza girmişti ama neticede AB üyesidir. Dünyanın tanıdığı bir devlettir. Yani tuzu kuru diyeceğim."

Kendilerinin ise ambargo ambargolar altında ve dünyaya açılma imkanlarımız çok sınırlı bir pozisyonda olduklarına işaret eden Eroğlu, "Onun için biz bir anlaşmayı onlardan çok daha fazla istiyoruz. Onlar anlaşma olsa da olmasa da bir sıkıntıları olmaz, bugünkü pozisyonlarıyla varlıklarını sürdürürler ama biz ambargolar altında varlığımızı sürdürürken doğrusu sıkıntı çekiyoruz." diye konuştu.

POLİTİKAMIZ TÜRKİYE İLE ÖRTÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ortaya koydukları politikaların Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yetkilileriyle örtüşen politikalar olduğunu da söyledi. Bunu Cenevre ziyareti öncesinde Ankara'ya yaptığı ziyarette bir kez daha gördüğünü anlatan Eroğlu, "Sayın Ahmet Davutoğlu'nun gelişi ile bir kez daha dünyaya bunu gösterdik. Tabi ki Türkiye'nin limanlarını açma koşulu biliyorsunuz daha önceden başta Sayın Başbakan olmak üzere yetkililer tarafından ifade edilmişti. 'Ercan Havaalanı açılsın biz de limanlarımızı açalım'. O noktadayız. KKTC üzerine uygulanan ambargoların kaldırılmadığı sürece Türkiye'nin limanlarını açmayacağını, o anlaşmayı TBMM'ye götürüp onu onaylatmayacağını Sayın Başbakan olsun, diğer arkadaşlarımız olsun çok açık ve net ortaya koymuşlardır. Bu konuda o noktadayız." izahını yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?