banner15

Eroğlu ve Hristofyas görüştü

Kıbrıslı liderler Eroğlu ve Hristofyas'ın yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri kapsamında görüştü

Eroğlu ve Hristofyas görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri kapsamında yaptığı görüşme sona erdi. 

Mülkiyet konusunun ele alındığı görüşmede, taraflar karşılıklı öneri sundu. 

Rum lider Dimitris Hristofyas, müzakere heyetini almadan görüşme yerinden ayrıldı. 

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmede mülkiyet konusunun ele alındığını, tarafların birbirlerine bir dizi öneri sunduklarını söyledi. 

Birleşmiş Milletlerin (BM) bugünkü görüşmeden memnun kaldığını belirten Downer, iki liderin 8 Eylül Perşembe günü yeniden biraraya geleceklerini kaydetti. 

Downer, yarın kendisinin telekonferans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi'ne bilgi vereceğini, bugün öğleden sonra ise tarafların mülkiyet önerilerini kendi aralarında ayrı ayrı değerlendireceklerini bildirdi. 
     
MÜLKİYET UZMANLARI TARAFLARLA GÖRÜŞECEK
     
Alexander Downer, ayrıca, yarın BM'den mülkiyet uzmanlarının taraflarla ayrı ayrı görüşeceğini de söyledi. 

Atina temasları hakkında da bilgi veren Downer, Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakanı ile Kıbrıs ve bölgesel konuları ele aldıklarını, zaman zaman garantör güçlerle bu konuları görüşmenin faydalı olacağına inandığını belirtti. 
     
''HRİSTOFYAS YEMEK İÇİN BAŞKA BİR YERİ TERCİH ETTİ''
     
''Hristofyas'ın görüşme yerinden neden erken ayrıldığı'' yönündeki bir soruya Downer, "Hristofyas'ın ekibini içerde bırakarak yemek için başka bir yeri tercih ettiğini" söyledi. 

Downer, başka bir soru üzerine, mülkiyet konusunda belli yakınlaşmalar sağlanabileceğini inandığını da sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35