banner15

G. Kıbrıs seçimlerine tarihi katliam propangası

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaklaşan seçimler için kullanıılan 1974 yılındaki katliam fotoğrafları tepkiyle karşılandı .Sosyal Demokratlar Hareketi, 1974’te öldürülen Türklerin fotograflarını seçim spotunda kullandı

G. Kıbrıs seçimlerine tarihi katliam propangası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde (GKRY), Sosyal Demokratlar Hareketi’nin (EDEK), 22 Mayıs seçimlerine özel hazırladığı bir kamu spotunda 1974’te Muratağa köyünde Kıbrıslı Türkle karşı Rum milisler tarafından gerçekleştirilen katliamın fotograflarına yer vermesi tepkiye neden oldu.

EDEK, Facebook’taki sitesinde yayınladığı Kıbrıs’ın tarihiyle ilgili görüntülerin yer aldığı spotta 1974’te Muratağa, Atlılar ve Sandallar’da Rumlar tarafından öldürülen Türklerin fotograflarına yer verdi.

Spotun Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili bölümünde yer alan fotoğrafların EOKA milisleri tarafından öldürülen Türklere ait olduğu anlaşılması üzerine spot yayından çıkarıldı.

EDEK’in reklam spotu Rum medyası tarafından “gaf” olarak nitelendirilirken, sosyal medyada da çeşitli yorumlara neden oldu.

Politis gazetesi olayla ilgili haberinde, “Görülen o ki Muratağa, Atlılar ve Sandallar’da kadın ve çocukların katledilmesi, aradan 42 yıl geçmesine rağmen Rum Toplumu’nun büyük bölümü tarafından bilinmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

EDEK’in basın sözcüsü Yorgos Agapiyu ise Twitter hesabından yayımladığı mesajında, fotografların “yanlışlıkla” spotta yer aldığını belirterek, “İçerik ve spotun vermek istediği mesaj uyuşmuyor.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kıbrıs’ta, 14 Ağustos 1974’te Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde EOKA-B milisleri tarafından Kıbrıslı Türklere karşı gerçekleştirilen katliamda 126 Türk öldürülmüş, öldürülen Türklerin gömüldüğü toplu mezarlar Kıbrıs Barış Harekatı kapsamında Ada’ya giden Türk birlikleri tarafından bulunmuştu.

Kıbrıs adasında kurulan EOKA, 1970 yılına kadar İngilizlere, komünistlere ve Kıbrıslı Türklere karşı eylemlerde bulunmuştu. Ancak 1971 yılında Yunanistan Askerî Cuntası lideri Dimitri İyonidas, Makarios'un yönetiminin yöntemlerini Kıbrıslı Türklerin yok edilmesi için yeterli bulmayarak EOKA'yı tekrar aktif olması için örgüte para ve silah yardımı yapmaya başlamıştır.

Makarios daha sonra Nikos Sampson liderliğinde kendisine darbe yapılmasına kadar giden bu eylemler dönemini, daha önce kendisi tarafından onaylanan terör eylemleri döneminden ayırabilmek için EOKA-B deyimini kullanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48