banner39

Güney Kıbrıs ve Rusya'dan askeri işbirliği anlaşması

Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Anastasiadis'in yakın bir zamanda Moskova'ya bir ziyaret düzenlemesi planlanıyor. Ziyaret sırasında taraflar askeri bir işbirliği anlaşması imzalayacak

Kıbrıs 01.11.2014, 13:25 01.11.2014, 13:25
Güney Kıbrıs ve Rusya'dan askeri işbirliği anlaşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Rum kesimi ile Rusya arasında son günlerdeki yakınlaşma dikkat çekiyor. Taraflar arasında askeri işbirliğinin de dahil olduğu birden fazla alanda işbirliği anlaşmaları yapılacağı ifade ediliyor.

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in Moskova’ya gerçekleştireceği ziyaret esnasında, ortak bir askeri işbirliği anlaşması da dahil olmak üzere Rusya ile Güney Kıbrıs arasında toplam 4 anlaşmanın imzalanabileceği belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum kesimi tarafından dün yapılan açıklamada da Anastasiadis’in Moskova’ya gerçekleştireceği ziyaretin detaylarını Rusya Büyükelçisi Stanislav Osadçiy ile Lefkoşa’da görüştüğü, ancak kesin tarihin henüz belli olmadığı ifade edilmişti.

Anastasiadis'in Rusya'ya yapacağı ziyaret sırasında imzalanması planlanan 4 anlaşmadan en çok dikkat çekeni askeri işbirliği anlaşması olarak ifade ediliyor. Anlaşma çerçevesinde Güey Kıbrıs tarafının Rusya'ya bölgede imtiyaz tanıması ön görülüyor. Bu da Rusya'nın Doğu Akdeniz'de daha fazla etkinlik göstereceği şeklinde yorumlanıyor. Diğer üç anlaşma üzerinde ise taraflar arasındaki görüşmelerin, Anastasiadis'in ziyaretine kadar netleştirileceği kaydediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?