Güney Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün bakanları Irak'a gidecek

Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün dışişleri bakanları 3+1 işbirliği çerçevesinde Irak`a gitmeye karar verdiler

Güney Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün bakanları Irak'a gidecek

 Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Ürün dışişleri bakanları, koşullar elverdiğinde 3+1 işbirliği çerçevesini daha da geliştirmek amacıyla Irak’a gitmeyi kararlaştırdılar  


Resmi kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Ürdün ve Yunanistan dışişleri bakanları Ayman Safadi ve Nikos Dendias ile bugün yapılan üçlü telekonferansa katıldı.  
Telekonferans sırasında, dışişleri bakanları, Güney  Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasındaki üçlü işbirliğinin kurumsallaşma çerçevesini, üç ülkenin Irak ile işbirliği, salgının etkilerinin göğüslenmesi, Batı Akdeniz ve Orta Doğu’daki gelişmeler, Orta Doğu’da Barış süreci, Libya ve Suriye’deki durumu ve aynı zamanda Avrupa Birliği-Ürdün ilişkileri üzerinde görüş teatisinde bulundular.


Üçlü işbirliğiyle ilgili olarak, bakanlar önümüzdeki dönemde merkezi Lefkoşa’da olacak Üçlü İşbirliği Daimi Sekreterliğinde görev alacak temsilciler ve başkentler düzeyinde ulusal koordinatörler ile ilgili kararı aldılar. Ayrıca, en erken zamanda ilgili bakanların katılımıyla üst düzeyde bir toplantı yaparak dış politika, savunma ve güvenlik konularını ele alma konusunda karar aldılar.  
 
Christodoulides, Safadi ve Dendias, koşullar elverdiğinde 3+1 işbirliği çerçevesinin ilerletilmesi amacıyla Irak’a gitme konusunda karar aldılar.  
 
Korona virüsü salgınının ülkeleri ve geniş bölge üzerindeki etkilerini de ele alan bakanlar üçlü işbirliğinin güçlendirilmesi beklentilerine, turizm alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi çabalarının güçlendirilmesine vurgu yaptılar. Bu amaçla Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün yetkili bakanları arasında bir telekonferans düzenlenmesine karar verdiler.
 
Son gelişmeler ışığında Batı Akdeniz ve Orta Doğu’daki durumu da görüşen bakanlar bölgede, ortak zorlukların üç ülke ve geniş bölge yararına olacak şekilde göğüslenmesi ve Uluslararası Hukuka saygı temelinde barış, güvenlik ve işbirliği koşullarına olan bağlılıklarını teyit etiler.


Bu çerçevede, dışişleri bakanları, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde devam eden yasa dışı eylemlerini ve aynı zamanda Ankara’nın Yunanistan’ın hava, kara ve deniz sınırlarındaki kışkırtıcı faaliyetlerini de ele aldılar. Ayrıca Orta Doğu’daki barış süreci ve Libya ve Suriye’deki durumu da görüştüler.
 
Üç bakan son olarak Avrupa Birliği – Ürdün ilişkilerinin güçlendirilmesi beklentilerini, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın bu sürece nasıl yardım edebilecekleri, ortak yararların güçlendirilmesinde oynayabilecekleri rolü de ele aldılar.


Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 14:34
banner53
YORUM EKLE

banner39