banner39

Güney Kıbrıs'a 2 milyar Euro yolda

Avrupa ülkelerinin Güney Kıbrıs'a vermeyi kararlaştırdığı kredinin 2 milyar Euroluk ilk dilimi Mayıs ayı ortalarında teslim edilecek

Kıbrıs 26.04.2013, 12:47 26.04.2013, 12:47
Güney Kıbrıs'a 2 milyar Euro yolda

Güney Kıbrıs'a yardım paketi çerçevesinde verilecek olan kredinin ilk dilimi 2 milyar Euro olarak belirlendi. Eurogroup tarafından Mayıs ayı ortalarında verilmesi beklenen kredinin ikinci diliminin ise Haziran ayı içerisinde 1 milyar Euro olarak verileceği ifade edildi.

Rum basınına göre, ikinci dilimin verilmesi için Güney Kıbrıs'ın mali uyum programını uygulamasına ilişkin herhangi bir değerlendirme yapılmayacak. Eylül ayından sonra ise her kredi diliminin verilmesi öncesi ilgili programın uygulanması değerlendirmeye alınacak.

Bu arada dün toplanan Avrupa İstikrar Mekanizması Konseyi Eurogrupla varılan anlaşma temelinde Güney Kıbrıs'a 10 milyar Euro'luk kredi paketini onayladı. Euro bölgesi Kıbrıs'a 9 milyar ve Uluslararası Para Fonu da bir milyar kredi verecek.

Konu ile ilgili olarak Eurogrup Başkanı Gerun Daiselblum Euro bölgesine üye devletler Kıbrıs'a bu krediyi vererek büyük bir dayanışma örneği gösterdiklerini söyledi. Avrupa İstikrar Mekanizması Başkanı Klaus Regling de Kıbrıs programının, mekanizma tarafından direkt olarak finanse edilen ilk program olduğunu açıkladı.

Öte yandan Güney Kıbrıs'a verilecek 10 milyar Euro'luk kredinin 2,5 milyarı Kıbrıs Bankası ve Laiki Bankası hariç mali-kredi kuruluşlarının sermeye eksikliğini gidermede, bir milyarı borç ödemede ve 3,5 milyarı da devlet bütçesinin gereksinimlerinin karşılanmasında kullanılacak. Bu kredinin ödenmesine 10 yıl sonra başlanacak ve kredi faizi de bugünkü hesaplamalara göre yüzde 2 civarında olacak.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?