banner39

Güney'deki mülteciler yardımlarla KKTC'den ev kiralıyor

Rum Kesimi'ne sığınan mülteciler, buradan aldıkları yardım paralarıyla KTC'den ev kiraladıkları öne sürülüyor

Kıbrıs 05.08.2013, 16:18 05.08.2013, 16:18
Güney'deki mülteciler yardımlarla KKTC'den ev kiralıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kıbrıs'tan siyasi sığınma isteyen yabancı uyrukluların Rum yönetiminden aldıkları paralarla KKTC'de ev kiraladıkları öne sürüldü. Rum basının haberine göre, Ercan Havaalanı üzerinden kendi ülkelerine seyahat eden mülteciler, parasını da Rum hazinesinden aldı.

Rum tarafında 5 yıl kalan bir İranlının, bu süre içerisinde 95 bin Euro ödenek aldığı öne sürüldü. Bunun üzerine Rum yetkililer harekete geçerek araştırma başlattı. Barikatlarda denetimlerini sıklaştıran Rum güvenlik birimleri, bu şekilde tekrarlanan birçok olayı gün yüzüne çıkardı. Bu gibi gerekçeler ve Güney Kıbrıs'taki mali kriz nedeniyle sığınma talebinde bulunan birçok aileye verilen sosyal yardımlar kesildi. Rum yetkililer, sosyal yardımların kesilmesinin ardından kamu fonunun yıl sonuna kadar yaklaşık yarım milyon Euro tasarruf edeceğini kaydetti. Bu meblağın artık ekonomik kriz nedeniyle müşkül duruma düşen binlerce Kıbrıslı Rum ailenin ihtiyaçları için kullanılacağı ifade edildi.

Yine, bakanlıkların değerlendirmesine göre siyasi sığınma talebinde bulunan yabancı ailelerin aylık olarak tahsil ettiği ödenek miktarı, bir Rum kamu görevlisinin maaşından fazla.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?