banner39

İngiltere meclisi Kıbrıs sorunu tartıştı

AB kurumlarında Kıbrıslı Türklerin görev almaları konusun İngiliz meclisinde tartışıldı

Kıbrıs 18.10.2013, 11:59 18.10.2013, 12:41
İngiltere meclisi Kıbrıs sorunu tartıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz meclisinde Kıbrıs sorunu ve Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolar tartışıldı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Barones Sayeeda Warsi'nin, Liberal Demokrat Parti üyesi Lord Sharkey ve Lord David Hannay bu konudaki sorularını cevapladı.

Fileleftheros gazetesi, Lord Sharkey ve Hannay İngiliz hükümetinin Kıbrıslı Türklerin izolasyonu, "Kıbrıs'ın AB'ye üyeliğinin" getirdiği faydalardan yararlanamamaları ve AB kurumlarında görevlendirilen Kıbrıslı Türklerin sayısı konularında Barones Warsi'ye sorularını yönettiklerini belirtti.

Warsi, AB kurumlarında Kıbrıslı Türklerin görev almaları konusunu araştırarak bilgi vereceğini belirtirken, "tüm bu sorunların uzun vadede çözümünün Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasıyla olabileceğini" iddia etti.

"Bazı umutlar olduğunu, şu anki Rum Yönetimi Başkını Nikos Anastasiadis'in 2004'te Annan Planı'nı destekleyen çok az politikacıdan biri olduğunu, müzakerelerin yeniden başlayarak olumlu şekilde ilerleyeceği konusunda bazı umutların bulunduğunu" ifade eden Warsi, "adadaki her iki toplumun liderini çözüm çabalarında desteklediklerini" dedi.

Meclis'te bulunan tek Kıbrıs Türk kökenli üye olan Barones Meral Ece ise 
Warsi'ye, "AB'nin sınırlarının, 300 bin Kıbrıslı Türkü, AB'nin temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakacak şekilde neden Yeşil Hat'ta durduğu" sordu.

Buna cevap olarak Warsi "Eğer Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin pasaportunu alırlarsa AB'ye katılımın sağladığı faydaların bir kısmından daha yararlanabilirler" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?