İsrail Akdeniz gazını satmak için harekete geçti

Rum basını, Akdeniz'deki sondaj çalışmalarının sorunsuz bir şekilde devam ettiğini, İsrail'in çıkacak gazı satmak için komisyon kurduğunu yazdı

İsrail Akdeniz gazını satmak için harekete geçti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan Noble şirketi tarafından, Rum tarafının sözde Münhasır Ekonomik Bölge (MEB)'deki 12. Parsel'de gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarının sorunsuz şekilde devam ettiği bildirildi. Sondaj çalışmaları esnasında deniz altındaki doğalgaz yataklarından jeolojik numuneler alınmasına da önümüzdeki haftadan itibaren başlanacağı aktarıldı. 

Rum gazetelerinden Fileleftheros; "Basıncı Ölçmeye Başlıyorlar... Yataklarla İlgili İlk Emareler Hafta İçinde" başlıklarıyla verdiği haberinde, sondaj platformuna düzenli aralıklarla özel destek gemilerinden borular ve matkaplar nakledildiğini, bunların sondajın derinliği büyüdükçe gerekli yerlere monte edildiğini kaydetti. 

Gazete, sondaj makinesinin deniz tabanının altındaki ilk bin metreye yaklaşacağından dolayı bu günlerin oldukça önemli olduğuna değindi. Yakın zamanda deniz altındaki tabakaların basıncıyla ilgili ölçümlerin başlayacağı haberini okuyucularına aktaran gazete, deniz altındaki yataklardan; analiz için ABD'ye gönderilecek olan jeolojik numuneler alınmasına, önümüzdeki haftadan itibaren başlanmasının öngörüldüğünü ifade etti. 

'İT DALAŞI'NA YALANLAMA

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Noble Energy şirketi ve platformun çevre koruma konularından sorumlu yetkililerinin; sondajın başlamasından sonraki gözlemlerinin ilk aşamasını tamamladıklarını aktararak, bahse konu yetkililerin onay verilen koşullar ve öngörülerden herhangi bir sapma gerçekleşmediği tespitine vardıklarını da ekledi. 

Öte yandan, Rum Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Efthimios Flurencos konu ile ilgili yaptığı açıklamasında "Kıbrıs Havayolları" uçaklarının Türk savaş uçakları tarafında taciz edildiklerine dair bilgileri doğrulamadı ve kendisinin bu konuyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığını söyledi. 

Limasol'da açıklamalarda bulunan Flurencos, "Kıbrıs Havayolları"nın uçuşunun taciz edildiğine dair bir bilgi olmadığını ve Türk savaş uçaklarının uçuşuyla birlikte "açıkçası ulusal hava sahasının değil, Kıbrıs FIR Hattı'ndaki hava dolaşımının ihlal edildiğini" söyledi. 

İSRAİL'DEN GAZ İHRACATI İÇİN BAKANLIKLAR ARASI KOMİTE 

Gazete, yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde ise İsrail ve "Kıbrıs"ın doğalgaz yataklarından ticari anlamda istifade edilmesi konusunun artık masada olduğunu bildirdi. Yine aynı gazete Noble Energy Başkanı Charles Davidson'un, "Barclays" bankasının organize ettiği ve dünyadaki büyük enerji şirketlerinin başkanlarının katıldığı bir toplantıda bazı açıklamalarda bulunduğunu ifade etti. Gazeteye göre Davidson, "Kıbrısbölgesinde gerçekleştirilmekte olan çalışmaların; dinamiği değiştirebilecek büyük bir perspektif teşkil etmekte olduklarını, ancak meselenin bu bölgedeki gazın piyasaya nasıl dağıtılacağı olduğunu" ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2011, 12:48
YORUM EKLE

banner33

banner37