İsrail ve Güney Kıbrıs enerji işbirliğini arttırıyor

Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden İsrail Başbakanı Netanyahu, enerji konularında işbirliğini arttırmak üzere anlaşmaya vardı

İsrail ve Güney Kıbrıs enerji işbirliğini arttırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi, doğalgaz boru hattı kurulması, çeşitli enerji sözleşmeleri ve Avrupa pazarlarına erişim konularında ortak çalışma yapmak üzere anlaşmaya vardı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni ziyareti çerçevesinde Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Rum Başkanlık Sarayı'nda resmi törenle karşılanan Netanyahu, iki ülkenin önümüzdeki dönemlerde daha iyi ilişkiler kuracağını söyledi.

Netanyahu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs’ın Filistin’e sempatisinin yanı sıra İsrail ile iyi ilişkiler kurabildiğini belirterek bunun barışın tesisi için doğru bir tavır olduğunu savundu.

İki lider arasında varılan anlaşmada elektrik paylaşımı, doğalgaz arama konusunda ortak çalışmalar, Avrupa pazarına açılmak için Kıbrıs’ın kullanılması gibi konular bulunuyor. İsrail, geçtiğimiz yılalrda geniş bir doğalgaz yatağı bulduğunu açıklarken Kıbrıs çevresinde de deniz altında arama çalışmaları devam ediyor.

Geçen ay İsrail'i ziyaret eden Rum lider Anastasiadis, İsrail Cumhurbaşkanı Reuna Rivlin ve Başbakanı Netanyahu ile bir araya gelmişti.

Ekim ayında da Güney Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan arasında üçlü bir görüşme yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 17:28
banner53
YORUM EKLE

banner39