banner39

banner35

Kıbrıs, BAE ve İsrail üçgeninde siber üs

Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kıbrıs'ı siber operasyonları için üs olarak kullandığı ortaya çıktı. Bu üslerde İsrailli hackerlar çalışıyor ve personele milyonlarca dolar ücret ödeniyor.

Kıbrıs 19.10.2019, 07:55
Kıbrıs, BAE ve İsrail üçgeninde siber üs

İsrail merkezli Haaretz gazetesinin, Amitai Ziv imzalı haberine göre, BAE yönetimi, İsrail Siber Savunma güçlerinde görevli genç uzmanları milyon dolarlık sözleşmelerle kendisine bağlıyor. DarkMatter üzerinden gerçekleştirilen işe alımlarda, İsrailli siber savunma uzmanları, Güney Kıbrıs’ta şirket adına kurulu üsse gönderiliyor. Güney Kıbrıs’ta konuşlanan ve BAE istihbarat servisi için görev yapan İsrailli uzmanların görevinin, hedef ülke ve kişilere ait yazılım ve sanal ağların zayıflıklarını tespit etmek ve mümkünse bu hatları sabote edip, kişi ve kurumların bilgilerini elde etmek olduğu da haberde belirtildi. Gazeteye konuyla ilgili adı gizli kalmak kaydıyla bilgi veren bir başka İsrailli uzman, BAE tarafından işe alınan kişilere, yıllık bir milyon dolar verildiğini de belirtiyor.

Mart ayında Amerikan New York Times gazetesi, İsrail siber istihbarat firması NSO’nun, İsrail ordusunun siber savunma birimi 8200’den emekli birçok çalışanının ayrılmasıyla sarsıntı yaşadığını haberleştirmişti. BAE, son dönemde Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de oluşturulan, Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan ittifakına destek vermeye başlamış ve askeri tatbikatlara iştirak etmişti. Güney Kıbrıs merkezli siber operasyonların hedefinde de Türkiye’nin olabileceği değerlendirilmekte. Reuters haber ajansı DarkMatter’ın daha önce Kuzgun projesi adıyla, Ortadoğu’da başta Türkiye olmak üzere rakip gördüğü siyasilerin ve aktivistlerin akıllı telefonlarını hedef aldığını ortaya çıkarmıştı.

The New Arab'ın haberine göre NSO'da yaşanan 'toplu işten çıkmalar' için özel bir soruşturma başlatıldı.

Bu soruşturmanın BAE'deki DarkMatter sanal güvenlik şirketini işaret ettiği belirtilirken, 8 bin 200 çalışanın tamamının Güney Kıbrıs'a gittiği bulundu.

Amitai Ziv, Dark Matter'ın Singapur'daki ofisinin İsrailliler tarafından yönetildiğine ilişkin dedikodular olduğunu kaydetti. LinkedIn sayfasına göre de DarkMatter, hali hazırda 650 kişiyi istihdam etmekte.

İsrail siber istihbarat sektöründen, adını vermek istemeyerek "Y" kodunu kullanan bir isim, olaya ilişkin "İsrail Savunma Bakanlığı Savunma İhracat Kontrolleri Ajansı'nın denetimi olmadan, BAE'nin İsrail'in fikri mülkiyetini çaldığını" belirtti.

Ayrıca, siber güvenlik çalışanlarının zaten çok yüksek maaşlar aldığını söyleyen Y, BAE'li şirketin daha fazlasını ödemeye hazır olduğunu aktardı: "Yılda 1 milyon dolara yakın maaşlar kazanan isimler tanıyorum."

Timetürk’ün haberine göre, 2015 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nin bir parçası olan Abu Dabi'de, Körfez'in önde gelen cep telefonu firması Axiom Telecom'u kuran ve BAE ordusunda görev alan bir generalin oğlu olan Fayon Al-Bannai tarafından kurulan bir siber güvenlik şirketi olan DarkMatter'ın Finlandiya, Güney Kıbrıs ve Singapur'un da içinde olduğu çok sayıda ülkede ofisi bulunuyor.

Şirketin görevi "siber savunma." Fakat bu yılın başında, şirketin, BAE istihbarat teşkilatına, Batı hedefleri için hacker hizmeti verdiği, ayrıca CIA mensuplarını da bünyesinde barındırdığı haberleri gündeme geldi.

Kaynak: Yeni Şafak, Kıbrıs Postası

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?