banner15

Kıbrıs Cumhurbaşkanı'ndan mantıklı olma çağrısı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lideri Anastasiadis'in İstanbul'da düzenen Dünya İnsani Zirvesi'ndeki yemeğe katılmamasının anlamsız olduğunu vurgulayarak, Rum yönetimini mantıklı hareket etmeye çağırdı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı'ndan mantıklı olma çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta çözüm için kendi haklarını sonuna kadara savunarak, Kıbrıs Türk halkının eşitliğini, özgürlüğünü güvenliğini gözeterek, diğer toplumun da makul hassasiyetlerini gözeterek, ellerinden geleni art niyetsiz ve samimiyetle yapacaklarını söyledi.

Akıncı, İstanbul dönüşü Ercan Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dünya İnsani Zirvesi’ne katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği yemeğe Rum lider Nikos Anastasiadis’in katılmamasını değerlendiren Akıncı, “Bizim oradaki varlığımızı hazmedememek gerçekten anlamsızdır. Duygularla tepkisel hareket etmek yerine akılla ve mantıkla doğru yönde ilerlemek gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Mustafa Akıncı, Dünya İnsani Zirvesi’nin BM organizasyonunda yapıldığını ve yapılan alanın BM toprağı olarak kabul edildiğini belirterek, kendisinin zirveye değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği yemeğe, Erdoğan’ın daveti üzerine katıldığını söyledi.

İstanbul ziyaretinin sadece bir yemekten ibaret olmadığına işaret eden Akıncı, bu ziyareti hem yemeğe katılmak hem de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmek üzere gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Bir gazetecinin, "Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 27 Mayıs’ta planlanan liderler görüşmesi gerçekleşecek mi?" sorusuna Akıncı, “Bizim açımızdan gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok. Biz şu anda planlandığı, programlandığı gibi o görüşmeye hazırlanacağız. Ve o görüşmeye gideceğiz. Bizim elimizde olmayan nedenlerle eğer görüşmenin gerçekleşmemesi gibi bir durum söz konusu olursa, bu durumun neden bu şekilde olduğunu da herhalde bunu yaratanlar kendileri izah ederler." yanıtını verdi.

ZİRVE'YE DEĞİL, YEMEĞE KATILDIM

"Rum lider Anastasiadis’in, BM’den Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Dünya İnsani Zirvesi'ne gitmeyeceği yönünde garanti aldıktan sonra zirveye katıldığı" yönündeki iddiaları da değerlendiren Akıncı, şunları söyledi:

"BM’nin toplantısının yer aldığı alanda bu zirve gerçekleşti, bugün de devam edip sonuçlanacak. Bizim katılışımız oraya olmadı. Biz BM’nin kendi bünyesinde organize ettiği bir alana davetli olarak gitmedik. Çünkü o alan zirve devam ettiği sürece BM toprağı olarak algılanır ve BM’nin bayrağı çekilir. Ve orada yönetim BM’ye geçer ve usül budur. Zirve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın düzenlediği devlet ve hükümet başkanlarının davetli olduğu, benim de davetli olduğum bir yemek var. Bu konuda kimseye de söz söyleme hakkı da verilmeyecek bir durumda bir davete icabet ettim. Ne bekleniyordu? Türkiye Cumhuriyeti’nin düzenlediği, kendi Cumhurbaşkanı’nın düzenlediği bir davet. KKTC Cumhurbaşkanı’nı davet etmesinden daha doğal ne olabilirdi ki?"

Yemek daveti yanında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da İstanbul’da olması nedeniyle görüşme olasılığını araştırdıklarını, soruşturdukları ve görüşmenin olacağının netleşmesinin ardından gitmeyi uygun gördüğünü söyleyen Akıncı, "Ben oraya giderken BM Genel Sekreteri ile görüşeceğimi bilerek gittim. Sadece bir yemeğe gitmedim. Hem yemeğe hem de onun ötesinde BM Genel Sekreteri ile de görüşmeye gittim." diye konuştu.

BM GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞTÜK

Cumhurbaşkanı Akıncı BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, Genel Sekreter ile en son ocak ayında Davos’ta görüştüklerini, o günden bu yana gelişmeleri ele aldıklarını, yıl sonuna kadar sürecin en iyi nasıl değerlendirilebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Akıncı, BM Genel Sekteri ile görüşmesinin Kıbrıs’ta bir çözümün gerçekleşmesi için olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının çözümden yana var gücüyle çalışacağını ancak Kıbrıs Türk halkının sadece ara bölgeye sıkıştırılmış bir halk olarak kalmayacağını vurguladı.

Kıbrıs'ta çözüm için kendi haklarını sonuna kadara savunarak, Kıbrıs Türk halkının eşitliğini, özgürlüğünü güvenliğini gözeterek diğer toplumun da makul hassasiyetlerini gözeterek bir çözüm için ellerinden geleni art niyetsiz ve samimiyetle yapacaklarını söyledi.

Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban’ın bu yılın sonunda görevini tamamlayacağını, o yüzden Ban’ın bu kadar çaba sarf ettiği çözümün gerçekleşmesini görevden ayrılmadan önce görmek istediğini ifade etti.

Akıncı, ayrıca Dünya İnsani Zirvesi’nin Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor olmasının, iki buçuk milyon mülteciyi barındırıyor olması nedeniyle de anlamlı olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 21:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48