banner39

Kıbrıs için yeni plan gündemde

Kıbrıs’ta müzakerelerin tükendiğine inanan Türk tarafı, yarın Cenevre’de yapılacak toplantıya yeni bir planla gidiyor.

Kıbrıs 06.07.2011, 13:09 06.07.2011, 13:09
Kıbrıs için yeni plan gündemde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kıbrıslı liderler Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin liderliğinde yarın İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelecek. Toplantının gündeminde, 2008 yılından beri sonuçsuz devam eden müzakerelerin bir takvime bağlanması var. Bu çerçevede tarafların yoğunlaştırılmış müzakerelere geçmesi ve yıl sonuna kadar süreci tamamlaması öngörülüyor.

Cenevre zirvesinde Türk tarafının yeni öneriler sunacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cenevre görüşmesine yeni bir planla gidildiğini ima etti ancak içeriğini açıklamadı. ntvmsnbc’ye konuşan Özersay, müzakere sürecinde sona gelindiğini belirterek sorunun çözümü için yeni bir eylem planına ve yol haritasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

BM TEYİD ETSİN: MÜZAKERELER ÇÖZÜM ÜRETMİYOR

Cenevre zirvesinden sonuç beklendiğine işaret eden özel temsilci, Kıbrıs müzakerelerinde son 3 yılda her şeyin denendiğini ve gelinen noktada tüm yöntemlerin tükendiğini vurguladı. Özersay “Yolun sonuna geliniyor, irade ve istek varsa sorun birkaç ayda çözülebilir. Cenevre’de Rumları bu açıdan sınama fırsatımız olacak” dedi. Müzakerelerin çözüm üretme potansiyeli kalmadığına inanan Türk tarafı, bu tespitin Kosova’da olduğu gibi Birleşmiş Milletler tarafından da bir raporla teyid edilmesini istiyor.

YENİ PLAN SUNULACAK

Türk tarafı, tükendiğine inandığı mevcut sürecin sona ermesi halinde bile Kıbrıs’ta çözüm çabalarını sürdürme kararlılığında olduğunu belirtiyor ve çözüm için yeni bir çerçeve oluşturulmasını öneriyor. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Cenevre’de çözüm için yeni çerçeve oluşturulmasına yönelik bir plan sunması bekleniyor.

Kıbrıs’ta iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm için yeni bir süreç başlatılmasını öngören planın, Rumların da beklentileri göz önüne alınarak hazırlandığı belirtiliyor. Rumların referandumda onaylayabileceği bir çözüm için yeni bir sürece başlanması, yeni bir sayfa açılması hedefleniyor.

RUMLAR YİNE TÜRK TARAFINI SUÇLADI

Rum tarafıysa Cenevre’ye zaman kazanma amacıyla gidiyor ve sonuç beklemiyor. Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, Türk tarafının sürecin takvime bağlanmasını isteyerek kendilerine baskı yapmaya çalıştığını iddia ediyor.

Türk tarafını suçlayan Hristofyas, çözümün önündeki engelin Ankara ve Lefkoşa olduğunu ileri sürüyor. Cenevre’ye hareketinden önce konuşan Hristofyas “çözüm çabalarımız Türkiye’nin KKTC’nin uluslararası alanda tanınması şeklinde kendini gösteren yayılmacı politikasına takıldı” dedi.

3 VETO

Öte yandan Rum basını, Hristofyas’ın çantasında 3 veto olacağını, müzakerelerin takvime bağlanmasına, çözülemeyen konularda Genel Sekreter’in hakemliğine ve tüm tarafların yer alacağı bir uluslararası konferansa “hayır” diyeceğini yazdı.

Gazetelerde Birleşmiş Milletler’in sürecin Aralık ayına kadar bitirilmesini hedeflediğini yönünde haberler de yer aldı. Buna göre, Genel Sekreter yarın Cenevre’de yapılacak görüşmede konuyu gündeme getirecek ve liderlerin Aralık ayını gösteren takvimi kabul etmesini isteyecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?