banner39

Kıbrıs'ın hayalet şehri Maraş'a yönelik çalışmalar bugün başlıyor

KKTC Dışişleri Bakan, 45 yıldır KKTC’nin koruması altında tutulan Maraş şehrinin açılması çalışmalarına ilişkin ise envanter çalışması için sahaya ineceklerini söyledi.

Kıbrıs 25.07.2019, 12:00
Kıbrıs'ın hayalet şehri Maraş'a yönelik çalışmalar bugün başlıyor

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 1974 Kıbrıs Türk Barış Harekâtı'ndan sonra Rumların boşaltması nedeniyle 45 yıldır kapalı tutulan Maraş kentinde arazi çalışmalarına bugün başlayacaklarını söyledi.

Bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Özersay, çalışmalar süresince mülkiyet hakkına sayılı olarak adımlar atacaklarını ve çalışmaların neticesinde statükonun kırılacağını belirtti.

NTV'ye konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Maraş'la ilgili kararı incelemelerden sonra vereceklerini belirtt. Maraş'ın sivil hayatın bir parçası haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

KKTC'nin Gazimağusa şehrine bağlı olan Maraş, 1974'te Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatılmıştı.

Çalışmalar bugün başlıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, 1974'ten beri kapalı olan ve 'hayalet şehir' olarak bilinen Maraş'ın açılması için çalışmalara hız verdi. Maraş'ın geleceğini yakından ilgilendiren envanter çalışması için hazırlık yapan ekip bugün bölgeye giriş yapacak.

1974'ten sonra bölgeye ilk kez giriş yapacak olan çalışma ekibi, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Kapalı Maraş'ta öğle yemeğinde bir araya gelecek, son değerlendirmeleri gözden geçirecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar 'hayalet şehir' olarak bilinen kapalı Maraş'ta incelemelerde bulundu. Başbakan Tatar'a Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ve Tuğgeneral Cemal Volkan da eşlik etti. Bölge 1974'ten beri kapalı durumda...

GZT editörü Çağrı Saçaralp 'Hemen Anlatalım'da 42 yıldır yerleşime kapalı, bir zamanlar Hollywood yıldızlarının gözde tatil yeri olan 'Hayalet Şehir' Maraş'ı ele aldı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü