Kıbrıs liderleri müzakereler için buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs'ta devam eden müzakereler çerçevesinde ara bölgede buluştu

Kıbrıs 25.04.2016, 18:54 29.04.2016, 22:26
Kıbrıs liderleri müzakereler için buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirterek, "Yeni dönemde çok daha hızlı, çok daha verimli olması gerekiyor, eğer 2016 çözüm yılı olsun diyorsak." dedi.

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bir araya geldi.

Yaklaşık dört saat süren görüşmede BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyiannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, basına yaptığı açıklamada, Anastasiadis ile verimli bir görüşme yaptığını belirterek, daha sonraki aşamalarda gerçek ilerleme sağlayabilmek adına görüşmelerden doğan bir birikimin bulunduğunu söyledi.

Müzakerelerin ayrıntılarına ilişkin açıklamaları iki tarafın birlikte vermesi gerektiğini dile getiren Akıncı, iki tarafın da bunun için hazır olması gerektiğini vurguladı.

Akıncı, sadece bir tarafın kendi penceresinden iki taraf adına konuşmasının doğru olmadığını ifade ederek, "Gelecek aylarda birlikte açıklama yapma noktasına ulaşılırsa, bunu yaparız ancak şu anda o konuyla ilgili saptanmış bir konumuz yok." şeklinde konuştu.

HEDEFİMİZ ÇÖZÜM

Rum basınında yer alan, Kıbrıs Türk tarafının geçmişte sağlanan mutabakatlardan geri çekildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığına değinen Akıncı, "Böyle bir şey asla söz konusu değil. Biz bugüne kadar ortaya koyduğumuz görüş ve düşünceleri savunmaya devam ediyoruz. Verdiğimiz mesajlarda veya görüşlerde, yazılı veya sözlü bir geri gidişimiz söz konusu değildir çünkü hedefimiz ileri gitmektir, çözüme ulaşmaktır." dedi.

Müzakerecilerin yoğun bir şekilde görüşmelere devam edeceğini söyleyen Akıncı, bir sonraki liderler görüşmesinin 9 Mayıs’tan, 6 Mayıs’a alındını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, "2016 yılında bir çözüm planının referanduma götürülmesi arzu ediliyorsa, müzakere sürecinin hızlandırılması gerekir. Müzakere sürecinin yeni dönemde çok daha hızlı, çok daha verimli olması gerekiyor, eğer 2016 çözüm yılı olsun diyorsak." diye konuştu.

25 BİN KİŞİNİN VATANDAŞLIĞI SÖZ KONUSU DEĞİL

Bir gazetecinin "25 bin kişinin vatandaş yapılacağı iddialarına ne diyorsunuz?" sorusuna Akıncı, "25 bin kişiyi vatandaş yapalım şeklinde bir durum söz konusu değildir. Böyle bir şey gündemimizde yoktur. Müzakereleri herhangi bir şekilde berhava edecek yaklaşımların olması da söz konusu değildir." cevabını verdi.

Müzakere masasında İçişleri Bakanlığından vatandaşlıklarla ilgili tedarik edilen rakamlar üzerinden hareket edildiğini belirten Akıncı, “Herhangi bir pozisyondan geri adım atmadık atmaya da niyetli değiliz çünkü biz çözüm istiyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, kimseyi mağdur etmeden vatandaşlık konusuna çıkış yolu bulunmasının mümkün olduğunu ifade ederek, "Müzakere sürecini olumsuz etkileyecek her türlü davranıştan uzak durmaktayız. Bizim durduğumuz gibi güneyin de durmasını arzu etmekteyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?