Kıbrıs meselesine 'gazlı' çözüm

AB kaynakları, 40 yıldır bir türlü çözülemeyen Kırbrıs meselesinin 'gaz'lı bir yol haritasıyla çözülmeye çalışılacağını söyledi

Kıbrıs meselesine 'gazlı' çözüm

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler(BM)'den, Kıbrıs'ta çözüm için ültimatom gibi gelen son çağrının ardından, Ada'da tarihi viraja yaklaşılıyor. Doğu Akdeniz'de yaklaşık 3 milyar metreküpün üzerinde bulunduğu tahmin edilen doğalgaz, yaklaşık 40 yıldır çözüme yanaşmayan Rum tarafı için motivasyon oldu. AB kaynakları,  sorunun 'gaz'lı bir yol haritasıyla çözülmeye çalışılacağı duyumları aldıklarını ifade etti. Türkiye ise  Rumlar'ın, Ada'nın tümüne ait doğalgazı tek başına çıkarmaya hakkı olmadığını uluslararası topluma kabul ettirmiş durumda.

Star'ın haberine göre, Ankara masaya, "Biz müzakere edilmiş çözümden yanayız. Ya yeni devlet kurulur, doğalgaz yeni kurulacak devletin olur ya da Rum bunu istemezse, iki devlet kurulur, doğalgaz kimin kıta sahanlığındaysa, onun olur" teklifini koydu. Ankara'nın teklifi, uluslararası camiada 'çözümsüzlükten çözüm çıkarmak' olarak değerlendirildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e aralarındaki çıkmazı aşmaları için çağrı yaparken, liderler, müzakere öncesi   'Ortak Metin' için çalışmalarını sürdürüyor. Bir an önce ve sorunsuz müzakerelerin başlaması için "Kısa ve basit bir dille yazılmış" ortak metin isteyen Ankara'nın karşısına, Rum tarafının, "Tüm temel parametreler bu metinde yer alsın" talebiyle çıkması üzerine, ekimde başlaması planlanan müzakerelere halen başlanamadı.

Edinilen bilgilere göre Türkiye, New York'taki son Genel Kurul'da, "BM'yi Kıbrıs sorununun çözümü için Ada'ya getiren Türkiye'dir. Bu zamana kadar BM parametrelerinin dışına çıkmadık. Ama çözüm olmuyorsa, izolasyon haksızlığına daha fazla göz yummaz ve bu parametrelerin dışına çıkarız" mesajını net bir şekilde verdi. "Türkiye, müzakare edilmiş bir çözümden yana" vurgusunu yapan Ankara, "Müzakere edilmiş bir çözümün formu konusunda hiçbir önyargımız yok. Ada'da taraflar istiyorlarsa tek devlet, istiyorlarsa iki devlet esasına uygun bir çözüm bulsun, Türkiye olarak, müzakere edilen her sonucu kabul ederiz. Kabul etmeyeceğimiz tek durum, çözümsüzlüktür" dedi.

Türkiye, Yunanistan, G. Kıbrıs ve K. Kıbrıs arasında yapılacak çapraz görüşme trafiği BM Kıbrıs Temsilcisi Alexander Downer tarafından organize ediliyor. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun özel temsilcisi Osman Ertuğ Atina'yı, Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis'in müzakerecisi Andreas Mavroyannis ise aynı gün Ankara'yı ziyaret edecek. Görüşme trafiğinin sonunda hazırlanacak yeni çözüm planının, martta iki halkın referandumuna sunulmasını planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 11:59
banner53
YORUM EKLE

banner39