banner39

Kıbrıs müzakerelerinde diplomatik skandal

Rum lider Anastasiadis müzakere masasında kontrolünü kaybederek, ‘benim istediğim olacak’ diye bağırmaya başladı. Gözlüğünü fırlattı, sigara yaktı, masayı yumrukladı. Ardından heyeti bırakıp salonu terk etti

Kıbrıs 25.07.2014, 12:51 25.07.2014, 14:23
Kıbrıs müzakerelerinde diplomatik skandal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, BM denetimindeki müzakere masasında kontrolünü kaybederek diplomatik bir skandala imza attı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile buluşan Anastasiadis, kendi istediklerinin kabul edilmesi gerektiğini belirterek, önce bağırmaya başladı, daha sonra gözlüklerini fırlattı, kapalı mekanda sigara üzerine sigara yaktı ve masayı yumrukladı. KKTC, Rum ve BM heyetlerinin şaşkın bakışları altında yaşanan skandal, başkent Lefkoşa’da BM denetimindeki ara bölgede müzakerelerin yapıldığı binada meydana geldi.

Anastasiadis, Eroğlu’nun ‘Geçmişte varılan anlaşmaların kabul edilmesi’ talebi üzerine sinirlendi. Kontrolünü kaybeden Anastasiadis, “Bugüne kadar kabul edilenler beni ilgilendirmez, sadece benim kabul edeceğim konular görüşülmeli” diye bağırmaya başladı. Masadan kalkan ve sigara yakan Anastasiadis, Rum ve Türk eski liderler Dmitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat’ın anlaşmaya vardıkları konuları ‘yok’ saydığını söyledi. Giderek daha fazla sinirlenen Anastasiadis, gözlüklerini fırlattı, bir sigara daha yaktı ve masaya yumruğunu vurdu.

Sinirli bir şekilde masa çevresinde dolaşan Rum lider, ardından kendi heyetini geride bırakarak müzakerelerden ayrıldı.

Müzakereleri yürüten BM’nin Kıbrıs misyon şefi Lisa Buttenheim, Türk ve Rum heyetlere, “Bu odada olanlar bu odada kalsın, gizli kalsın, bilinmesin” dedi. 

BM, planlandığı şekilde Türk ve Rum liderlerin 15’er gün arayla yeniden buluşacağını duyurdu.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?