banner39

Kıbrıs müzakerelerinde ilerleme

Rum lideri Anastasiadis ile Kıbrıs müzakereleri kapsamında görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "47 yıllık müzakere sürecinin son 5 ayında, yıllardır sağlanamayan ilerleme sağlandı" dedi

Kıbrıs 25.11.2015, 23:32 26.11.2015, 09:16
Kıbrıs müzakerelerinde ilerleme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kasımdaki yoğunlaştırılmış müzakerelerin oldukça verimli geçtiğini belirterek, "Kasım ayı sonunda, başında olduğumuzdan daha ileri bir noktadayız. 47 yıllık müzakere sürecinin son 5 ayında, yıllardır sağlanamayan ilerleme sağlandı" dedi.

Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde Rum lider Nikos Anastasiadis ile ara bölgede yaptıkları yaklaşık beş saatlik görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi.

Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm müzakereleri sürecinde geleceğe umutla baktığını ifade eden Akıncı, müzakerelerin başarıyla sonuçlanacağı ümidini koruduğunu belirtti. 

Müzakere sürecinin hassasiyetine vurgu yapan Akıncı, "Hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu kararlılık, anlayış ve hızla devam edilirse, değil yıllar, aylar içinde çözüme ulaşılabilir yönündeki görüşümün hala arkasındayım" şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecinde ilerleme olduğunun sadece kendisinin değil Anastasiadis ile BM yetkililerince de söylendiğine işaret ederek, “47 yıllık müzakere sürecinin son 5 ayında, yıllardır sağlanamayan ilerleme sağlandı" değerlendirmesinde bulundu. 

Bir gazetecinin, "Mayıs ayından önce çözüm olacak mı?” sorusuna Akıncı, "Hedef ve arzumuz odur. Bu sadece bizim hedefimiz değil" cevabını verdi. 

Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesini de değerlendiren Akıncı, "O olayın Kıbrıs müzakere sürecini olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Öyle olması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kıbrıs’a önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine Mustafa Akıncı, Lavrov ile görüşmeyi umut ettiğini belirterek, "Sayın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile burada kesinleşmiş görüşmemiz var. Sayın Lavrov ile henüz yok. Ancak mümkündür" ifadesini kullandı.

Kıbrıs'ta yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde liderler 4 Aralık'ta ara bölgede yeniden bir araya gelecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?