banner15

Kıbrıs sorununun çözüm maliyeti 24 milyar avro

Pazartesi günü İsviçre'de başlayacak olan Kıbrıs müzakereleri öncesi yaptığı açıklamada KKTC cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm için 8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kıbrıs sorununun çözüm maliyeti 24 milyar avro

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, "Çözümün finansmanı için 24 milyar avro gibi bir rakam telaffuz ediliyor. Bunun üçte birini güneyde kalan Türk malları, diğer üçte birini de KKTC'de verilecek olan mallar karşılıyor. Geriye maliyet olarak 8 milyar avro kalıyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Bayrak Radyo Televizyonu'ndaki (BRT) canlı yayında 7-11 Kasım'da yapılacak Kıbrıs müzakereleri için İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasına İstanbul üzerinden 16 kişilik heyetle gideceklerini söyledi.

İsviçre'deki müzakerelerde toprak konusunun da masada olacağını ancak öncelikle ilerleme sağlanan ekonomi, yöneyim ve güç paylaşımı, AB ve mülkiyet gibi başlıkları ele alacaklarını belirten Akıncı, İsviçre'de garantör ülkelerin de katılacağı 5'li konferansın tarihinin kararlaştırılması ve toprakla ilgili kriterlerde anlaşma sağlanması halinde harita konusunun gündeme geleceğini kaydetti.

Akıncı, müzakere sürecinin Türkiye ile istişare içinde yürütüldüğüne işaret ederek, İsviçre'ye gidişi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da, müzakere heyetinin de Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve bürokratlarla görüşeceğini anlattı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ GEÇERLİ

Siyasal sistem konusunda başkanlık sisteminin geçerli olacağının karara bağlandığına dikkati çeken Akıncı, federal yapılanmada, federal yürütme, federal yasama ve federal yargının olacağını söyledi.

"Başkan ve başkan yardımcısı, başkanlığı simgeleyecek." diyen Akıncı, başkan ve yardımcısının da olacağı Bakanlar Kurulu'ndaki bakanların sayısı ile ilgili ise henüz sonuca varmadıkları bilgisini paylaştı.

Akıncı, söz konusu sayının Annan Planı’nda 4'e 2 olduğunu hatırlatarak, "Bunun 6'ya 3 olma ihtimali de bulunuyor. Biz başkan ve yardımcısının da kararlarda oy kullanmasını arzu ediyoruz ancak Rumlar bu konuda çekimser davranıyor çünkü başkan ve yardımcısı da oy kullanırsa 7’ye 4 gibi bir rakam çıkıyor. Bunun 6’ya 3 kalmasından yanalar. '1960 Anayasası'ndaki 7’ye 3'ten daha iyidir diyorlar." ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLIK KONUSU

İçişleri Bakanlığının tespit ederek sunduğu rakamlar ışığında köken farkı gözetilmeksizin vatandaşların, çözümün ilk gününde birleşik Kıbrıs vatandaşı, dolayısıyla AB vatandaşı olmaları konusunda mutabakat sağlandığına dikkati çeken Akıncı, yurt dışında yaşayan Kıbrıslıların, KKTC kimliği almamış olsalar da adaya yerleşmek isterlerse vatandaş olabileceklerini söyledi.

ÇÖZÜMÜN MALİYETİ 8 MİLYAR AVRO

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Çözümün finansmanı için 24 milyar avro gibi bir rakam telaffuz ediliyor. Bunun üçte birini güneyde kalan Türk malları, diğer üçte birini de KKTC'de verilecek olan mallar karşılıyor. Geriye maliyet olarak 8 milyar avro kalıyor." ifadelerini kullandı.

Çözümün finansmanı konusunda AB’nin yardım sözü verdiğini ancak hepsini karşılamayacağını anlatan Akıncı, Türkiye’nin de gerekeni yapacağına inandığını ancak çözümün tüm maliyetini Türkiye’ye yüklemenin de doğru olmadığını söyledi.

Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasındaki müzakereler, 7-11 Kasım'da İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında BM Genel Sekreteri'nin de katılımıyla devam edecek. 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 07:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35