banner15

Kıbrıslı Türkler bakan talimatıyla katledilmiş

Politis gazetesi, 31 Aralık 1963'te Eğlence Barikatı'ndan geçişte tutuklanan Hasan Ahmet Skordo (41), Hasan Yılmaz Ahmet (25), Erdoğan Ahmet (25) ve Hasan Mehmet'in (33) kaybolması ve öldürülmesi olayına dönemin İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis’in, 'Akritas' örgütü başkanı olarak bizzat karıştığını yazdı.

Kıbrıslı Türkler bakan talimatıyla katledilmiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rum Politis gazetesi, 'Kıbrıs: Cezalandırılmamış Suçlar Dosyası' başlığı altında yayımladığı yeni haberde; 31 Aralık 1963'te 4 Kıbrıslı Türk'ün kaçırılarak öldürülmesi talimatını dönemin İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis'in verdiğini yazdı. Yorgacis, Kıbrıslı Türkleri, silah zoruyla dahil yönetimden uzaklaştırmak için uygulamaya konulan Akritas Planı'nın da örgüt başkanıydı.

Politis gazetesi, 'Kıbrıs: Cezalandırılmamış Suçlar Dosyası' ilk haberinde; 11 Mayıs 1964'te 10 Kıbrıslı Türk'ün, Rum polisleri tarafından öldürüldüğünü yazdı. Politis gazetesi, Kıbrıslı Türklere uygulanan katliamı, 'Bir gecede 10 Kıbrıslı Türk'ü öldürdürler. Mağusa'da 11 Mayıs 1964'teki soykırımı polisler yaptı' başlığıyla verdi. Gazete ikinci haberinde; 15 Ağustos 1974'te evlerinden toplanarak öldürülen 84 Kıbrıslı Türk'ün katledilmesi emrini, Rum Genelkurmayı'nın verdiğini yazdı.

Bugünkü sayısında, dosyada kapsamındaki yeni haber için 'Cinayetlerden önce Bakana telefon' başlığını atan gazete, 31 Aralık 1963'te Eğlence Barikatı'ndan geçişte tutuklanan Hasan Ahmet Skordo (41), Hasan Yılmaz Ahmet (25), Erdoğan Ahmet (25) ve Hasan Mehmet'in (33) kaybolması ve öldürülmesi olayına dönemin İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis’in, 'Akritas' örgütü başkanı olarak bizzat karıştığını yazdı.

Öldürülen 4 Türk'ün kemiklerinin 2009 yılında bulunduğunu belirten gazete, Rum Milli Muhafız Ordusu'ndan 'tuğgeneral' olarak emekli olan bir Rum'un polise verdiği ifadelere yer verdi. Gazete, 4 Kıbrıslı Türk'ün Eğlence bölgesinde kurulan barikatta 1 asteğmen ve 3 Rum milis tarafından sabah 09.00'da tutuklandığını belirtti.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48