banner39

Kıbrıslılar yasağa karşı camilere akın etti | FOTO

KKTC'de ezan yasağı veren mahkeme kararı vatandaşların tepkisini çekti. Vatandaşlar, yasağın uygulanacağı Pir Paşa Camii'ne gelerek sabah namazını cemaatle kıldı. Namazdan sonra da yasak protesto edildi

Kıbrıs 06.11.2015, 11:37 06.11.2015, 11:59
Kıbrıslılar yasağa karşı camilere akın etti | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) üç camide sabah ezanlarının hoparlörden okunmasının mahkeme kararıyla yasaklanmasına rağmen bu camilerde ezan sesi susmadı.

KKTC'de Güzelyurt'a bağlı Lefke kasabasındaki Şeyh Nazım (Orta Camii), Pir Paşa ve Aşağı Camiilerinde hoparlörden okunan sabah ezanının "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle mahkeme kararı ile okunmasının yasaklanmasının ardından bu camilerde merkezi sistemle hoparlörden ezan okunmaya devam edildi.

Mahkeme kararına tepki gösteren vatandaşlar, yasağın uygulanacağı Pir Paşa Camii'ne gelerek sabah namazını cemaatle kıldı. Namazda imamın duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Sabah namazının ardından vatandaşlar salavat getirerek, birbiriyle selamlaştı.

Daha sonra Pir Paşa Camii'nin avlusunda toplanan vatandaşlar "ezanıma dokunma" pankartı açarak mahkeme kararını protesto etti.

"EZAN İÇİN BİNLERCE ŞEHİT VERİLMİŞ"

KKTC Din İşleri Başkanlığı Lefke Temsilcisi Mehmet Genç de yaptığı açıklamada, alınan kararın savunulacak bir karar olmadığını belirterek, "Neticede ezandan bahsediyoruz. Çünkü ezan için bu vatanda binlerce şehit verilmiş. Dolayısıyla bu karar normal şartlarda eğer alınacaksa Din İşleri Başkanlığı uhdesinde olması lazım. Ama Din İşleri Başkanlığı'nın bu konudan haberi yok" dedi.
"Lefke'de adı geçen camilerde ezan okunmaya devam edilmektedir" diyen Genç, "Hukuki süreç devam ediyor. Görevlilere herhangi bir mahkeme kararı ulaşmamıştır. Biz görevimizin başındayız. Camilerimiz açık, herkes gelip ibadet edebilir" dedi.

"ANAYASADA DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ VAR"

Mehmet Genç, artık günümüzde dünyanın hiç bir yerinde ezanların minareye çıkılarak okunması mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi: Kimse keyfinden hoparlörden ezan okumuyor. Anayasa, din ve vicdan özgürlüğü var. Bir insan ezanı sevmeyebilir. Ama karşısında bir insan da ezanı duymak isteyebilir. Bunun önünü alamayız. Burada aslolan ortayı bulmaktır. Böyle bir kararı tasvip etmemiz mümkün değil. Şu, unutulmamalı; Bu topraklarda KKTC'de kimse ezanları susturamaz. Neticede bu topraklar için, camiler için şehitler verilmiştir. Birilerinin ezan duymak istemiyorum demek istemesiyle bu ezanlar susmaz. Bu ezanlar bu topraklarda kıyamete kadar inşallah devam edecektir.

"MÜSLÜMAN BİR TOPLUMUZ"

Sabah namazını Pir Paşa Camii'nde kılmaya gelen Reşat Yolaç da "Biz Müslüman bir toplumuz, Müslüman bireyleriz. Herkes etrafına bir baksın. Sonuç itibariyle Müslümanız. Biz KKTC Türkü olarak Müslüman doğduk. Müslüman öleceğiz. Sonuçta Müslüman olduğumuz için bizim camilerimizdeki ezanlarımıza saygı duymamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Ezan sesinden rahatsız olan Avukat Feza Güzeloğlu, hoparlörden okunan sabah ezanının Lefke Kaza Mahkemesi'ne dava etmişti. Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, hoparlörle sabah ezanın okunmasını durdurmak için talep ettiği ara emrini vererek ezan okunmasını yasaklamıştı.

Mahkemenin 2 Kasım tarihli ara emrinin ardından Lefke'de Şeyh Nazım (Orta Camii), Pir Paşa Camii ve Aşağı Camii'de üç gündür okunan sabah ezanı ile dualar hoparlörden verilmiyordu. Esasa ilişkin davanın ne zaman sonuçlanacağı ise belirsiz. Talip Atalay da davalı Lefkeli Avukat Feza Güzeloğlu, Lefke'de bulunan camilerdeki ses yükseltici cihazlarla ezan okunmasının rahatsızlık verdiği gerekçesi ile ses yükseltici cihazların kaldırılması için Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi ve Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay hakkında dava açmıştı.

2 Kasım 2015 tarihinde Lefke Mahkemesinde görüşülen ara emri talebinde davanın sonuçlanmasına kadar Lefke Mahkemesi camilerde okunan Sabah ezanlarının okunmaması için sabah ezanlarının okunmaması için ara emri vermişti.

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?