banner39

Kıbrıs'ta 56 yıl aradan sonra bir ilk

Kıbrıs'ta 56 yıl aradan sonra ilk defa Türkler ve Rumlar İşçi Bayramı'nı birlikte kutladı

Kıbrıs 02.05.2014, 00:41 02.05.2014, 07:36
Kıbrıs'ta 56 yıl aradan sonra bir ilk

Kıbrıs'ta 56 yıl aradan sonra ilk defa Türkler ve Rumlar İşçi Bayramı'nı birlikte kutladı.

Lefkoşa'da ara bölgede bulunan Taksim Sahası’nda düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda, 56 yıl aradan sonra ilk kez Türkler ve Rumlar, örgütlerin ortak düzenlediği etkinlikte bir araya geldi. Ara bölgeye gelen binlerce Rum ve Türk kutlamalarda birlikte eğlenme fırsatı buldu.

Kutlamada, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas da yer aldı. 

KKTC’den büyük bir grup Kuğulu Park’ta toplandıktan sonra kortej halinde ara bölgeye yürüdü. Rumlar ise Ledra Palace Kapısı’nın güney tarafında toplanarak Taksim Sahası’na kortej halinde geldi.

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, burada yaptığı konuşmada, ortak düzenlenen bu yılki mitingin özel bir önemi bulunduğunu belirterek "Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tam anlamıyla birlikte düzenlediği 1 Mayıs 1958 mitinginden 56 yıl sonra düzenlediğimiz bu miting, bizim arzumuz ve görevimiz olması yanında 56 yıllık borcumuzdu" diye konuştu. 

Antlaşma istemeyenlere karşı da "ortak tavır" konulması gerektiğini kaydeden Seyis, "Türklerin, Rumların, Ermenilerin, Maronitlerin, Latinlerin, tüm Kıbrıslıların huzur içinde yaşayacakları bir Kıbrıs istiyoruz.  Çünkü Kıbrıs, Kıbrıslıların ortak vatanıdır” ifadesini kullandı. 

Kıbrıs İşçi Sendikaları Federasyonu (PEO) Genel Sekreteri Pambis Kyritsis de bugün kalbinin Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk öncü işçileri için attığını ifade ederek "Barış ve ortak vatan için ortak vizyonumuz bizi birleştirdiği için bu akşam hepimiz buradayız" dedi. 

"Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin dostlukları ve ortak mücadele ağacı sökülemeyecek" diyen Kyritsis, çözümün ekonomik faaliyetlerin yeniden canlanmasına katkı sağlayacağını ve tüm halk için kalkınma ve ilerlemenin ön koşullarını yaratacağını belirtti.

Miting, Rum ve Türk şarkıcılarının konserlerinin ardından sona erdi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?