banner39

Kıbrıs'ta al-ver süreci başlıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Hristofyas, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakerelerinde haftaya al-ver sürecine geçiyor

Kıbrıs 30.09.2011, 17:22 30.09.2011, 17:22
Kıbrıs'ta al-ver süreci başlıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakerelerinde haftaya al-ver sürecine geçiyor.
 
Eroğlu ve Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün yaptıkları görüşme sona erdi.

Lefkoşa ara bölgede, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Lisa Buttenhaim'in ikametgahıdan yer alan ve yaklaşık 5 saat süren görüşmede, iç güvenlik kapsamındaki "polis" konusu ele alındı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, güvenliğin iç boyutunu yani polis konusunu görüştüklerini ifade ederek, bu konuda daha önce sunulan öneriler üzerinde değerlendirmeler yaptıklarını, haftaya salı günkü görüşmede bu konuyu tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

"Polis konusunda bayağı ilerlemeler olduğunu" kaydeden Eroğlu, "Bazı ufak tefek pürüzler vardır bunları da salı günü halledebilirsek bu başlığı kapatmış olacağız" dedi.

Yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında son konunun ''garantiler'' olacağını belirten Eroğlu, bugünkü görüşmede kısaca bu konuya da girdiklerini, görüşlerini söylediklerini, ancak ''konu nasılsa garantörlerin olduğu toplantıda tartışılacak düşüncesiyle derinliğine incelemediklerini'' söyledi.

Eroğlu, 4 Ekim Salı günü polis konusuyla ilgili kısa görüşmeden sonra 6 haftalık görüşmedeki karşılıklı al-ver konularını gündeme alıp görüşeceklerini bildirdi.

LİDERLER 30 VE 31 EKİM'DE NEW YOKR'TA

Soruları da yanıtlayan Eroğlu, liderlerin 30 ve 31 Ekim'de New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un da katılımıyla iki günlük toplantı yapacağını belirtek, bu toplantılarda karşılıklı al-ver arayışında olacaklarını kaydetti.

Eroğlu, toplantının Camp David benzeri olmayacağını söyledi.

"DESTEK MEMNUN ETTİ"

Eroğlu, bir soru üzerine BM Genel Sekreteri Ban'a, doğalgaz ve petrol arama konusunda sunduğu önerilere İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) da destek gelmesinin önemli olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşmasında bunu ''çok önemli bir adım'' diye nitelediğini anımsattı.

Eroğlu, önerilerinin İİT Genel Sekreteri yanında ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da onay görmesinin kendilerini çok memnun ettiğini sözlerine ekledi.

Liderlerin bir sonraki görüşmesi 4 Ekim Salı günü yapılacak.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?