banner39

Kıbrıs'ta 'B' planı hazır

Türk tarafı, Kıbrıs müzakerelerinden sonuç çıkmaması olasılığına karşı "B" planı oluşturdu. Plana göre, Temmuz 2012'ye kadar çözüme varılmaması halinde müzakere masasındaki temel parametreler değiştirilecek

Kıbrıs 10.01.2012, 13:48 10.01.2012, 13:50
Kıbrıs'ta 'B' planı hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rum yönetiminin AB dönem başkanlığını üstleneceği Temmuz 2012'ye kadar çözüme varılmaması halinde müzakere masasındaki temel parametreler değiştirilecek. "İki Kesimli-İki Toplumlu Federasyon" tezi yerine, iki bağımsız devlete dayanan çözüm modeli benimsenecek.

Ntv'nin haberine göre, Kıbrıs'ta çözüm için müzakereleri yürüten liderler, Amerika Birleşik Devletleri'nde 22 ocak'ta başlayacak iki günlük zirvede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la biraraya gelecek.

Birleşmiş Milletler, 3 yılı aşkın bir süredir devam eden müzakere sürecinde "sona gelindiği" uyarısında bulunurken Türk tarafı da "B" planı hazırlıyor.

New York yakınlarındaki "Greentree"de yapılacak zirvede ilerleme sağlanamaması ve Rum yönetiminin Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstleneceği temmuz ayına kadar çözüme varılamaması halinde Ankara temel parametreleri değiştirecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Ankara'da gerçekleştirilen büyükelçiler toplantısında müzakere sürecinin Rumların tutumu nedeniyle tıkanması halinde, "İki Kesimli-İki Toplumlu" çözüm modelinin terkedileceğini söyledi.

Bunun yerine iki bağımsız devlet üzerine kurulu bir çözüm modeli benimsenecek. Daha sonra başlatılacak çözüm müzekereleri, iki bağımsız devlet temel alınarak yürütülecek.

Ankara bu konuda başta müttefikleri olmak üzere uluslararası toplumdan da destek bulduğunu belirtiyor.

Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinin zaten Rum yönetiminin tutumu nedeniyle tıkandığını kaydeden diplomatik kaynaklar, Türk tarafının bu değişim nedeniyle daha fazla köşeye sıkıştırılamayacağını düşünüyor.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?