banner39

Kıbrıs'ta iki liderden ortak 'barış' mesajları

Kıbrıslı liderler birlikte tiyatro izledikten sonra barış mesajları verdi

Kıbrıs 09.06.2015, 08:03 09.06.2015, 08:16
Kıbrıs'ta iki liderden ortak 'barış' mesajları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis birlikte tiyatro oyununu izledi.

Kıbrıs müzakere süreci kapsamında bir araya gelen liderler Akıncı ile Anastasiadis, Limasol’da Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun sahnelediği, Kıbrıs’ın son 60 yıllık tarihinini konu edinen “Kıbrıs, Rumca Küstüm, Türkçe Kırıldım” adlı oyunu seyretti. Rialto Tiyatrosu'nda Türkçe oynanan ve simültane çeviri yapılan oyuna liderler eşleriyle katılırken, Anastasiadis, Akıncı’yı tiyatronun kapısında karşıladı. İki lider kapıda bir süre birbirleriyle ve vatandaşlarla sohbet etti. Bazı Rum ve Türk vatandaşlar ise alkışlayarak liderlere destek verdi. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tiyatro oyunun adından yaptığı açıklamada, geçmişte iki halkın da hataları olduğunu dile getirerek, bu hatalardan dersler çıkarıp, genç nesiller için daha iyi bir gelecek kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Rum lider Anastasiadis ile adada barışa yönelik güçlü mesaj veren bir oyun izlediklerini ifade eden Akıncı, hatalardan ders çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Akıncı, oyunu sahneleyen Yaşar Ersoy’u performansından dolayı kutlayarak, “Bize, ders çıkarmamız ve umudumuzu kaybetmememiz yönünde mesaj verdiler. Aynı mesajı ben de vermek istiyorum; umudumuzu yitirmemeliyiz ve bu umudu somutlaştırmak için çok çalışmalıyız. Birbirimizi anlamak için empati yapmalı ve herkes için daha iy bir gelecek yaratmalıyız” diye konuştu. 

“BARIŞI BULMAK İÇİN ÇOK SIKI ÇALIŞMALIYIZ”

Rum lider Anastasiadis de adada barışı bulmak için çok sıkı çalışılması gerektiğini belirterek, ''İnanıyorum ki insanlarımız barışı istiyor. Eğitim Bakanından bu oyunun ada çapındaki tüm okullarda gösterilmesini isteyeceğim. Buradaki mesaj güçlü. Hatalarımızın ve üçüncü taraflarca müdahaleye uğradığımızın bir itirafı. Arkadaşım Mustafa ile barış getirmek için çok çalışacağız. Genç nesillere, barış ve refah içinde yaşama şansını vermeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin ''Kuzeyi ziyaret edecek misiniz?" sorusu üzerine Anastasiadis, “Diğer tarafa gitmek planlarım arasında. Kuzey benim ülkemin bir parçası olduğu gibi güney de Mustafa’nın ülkesinin bir parçası. Bu tüm Kıbrıslılar için böyle. Orası benim de memleketim” yorumunu yaptı. 

İki lider daha önce yeniden başlayan Kıbrıs müzakere süreci kapsamında Lefkoşa'nın hem Türk hem de Rum kesiminde beraber gezerek etkinlik düzenlemişti. Liderler ayrıca gelecek günlerde Kıbrıs Türk tarafında da bir kültürel etkinlikte bir araya gelecek.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?