banner15

Kıbrıs'ta koalisyon hükümeti dağıldı

KKTC'de koalisyon ortağı UBP'nin parti meclisinde oy birliğiyle hükümetten çekilme kararı alındı

Kıbrıs'ta koalisyon hükümeti dağıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC'de koalisyon ortağı Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nin parti meclisinde oy birliğiyle hükümetten çekilme kararı alındı. UBP Lefkoşe Milletvekili Ersin Tatar, partisinin hükümetten çekileceğini, bakanlarının pazartesi günü istifalarını sunacaklarını açıkladı. Tatar, Türkiye'den temin edilen su ile ilgili protokolün imzalanmaması, maaşların taksitlendirilmesi gibi sorunların aşılamaması üzerine hükümetin daha fazla yürüyemeyecek hale geldiğini belirtti.

KKTC'de koalisyon ortağı Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi toplantısında oy birliğiyle hükümetten çekilme kararı aldı.

Karar sonrası açıklama yapan Genel Başkan Hüseyin Özgürgün, partisinin tüm iyi niyetli çabalarına rağmen hükümetin, ekonomik sorunlara çözüm üretme imkan ve kabiliyetini bir türlü yakalayamamasının hükümetin sorgulanmasını kaçınılmaz kıldığını söyledi.

Özgürgün, ülkeye hizmet etmek, siyasete güven kazandırmak hedefiyle UBP'nin fedakarlık göstererek üstlendiği hükümet ortaklığı görevini yerine getirken gelinen aşamada oluşan sıkıntıları en geniş şekilde ele aldığını belirterek, "sorunlarına çözüm bekleyen çiftçilerimizin, hayvancılarımızın, müteahhitlerimizin ve esnafımızın beklentileri bu süreçten dolayı geride kalırken son olarak da çalışanların maaşlarını taksitlendirmeye gidilmesi, hükümet ortaklığımızı sürdürülebilir olamaktan çıkarmıştır." dedi. 

"Türkiye'den KKTC'ye Su temini Projesi" ve ekonomik mali protokolün imzalanma süreçlerindeki sıkıntıların ve gereksiz zaman kayıplarının büyük sorun olarak halka yansıtıldığını kaydeden Özgürgün, "Bu nedenle halkımızın refah ve mutluluğu adına büyük umutlarla katıldığımız CTP-UBP hükümetinden çekilme kararı aldık" dedi. 

UBP, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) ile geçen yıl koalisyon hükümeti kurmuştu.

Bu karar sonrası KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu'nun istifa etmesi bekleniyor. KKTC Meclisinde CTP-BG (CTP-BG) 20, UBP 18, Demokrat Parti - Ulusal Güçler (DP-UG) 5, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3 sandalyeye sahipken bağımsız 4 milletvekili bulunuyor.

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 13:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48