banner39

Kıbrıs'ta kriz böyle başlamıştı

Güney Kıbrıs'taki krizin asıl sebebi olarak aşırı borçlanma gösterilse de bankalardaki denetimsizlik krizin en büyük habercisi oldu

Kıbrıs 02.04.2013, 14:50 02.04.2013, 14:50
Kıbrıs'ta kriz böyle başlamıştı

Güney Kıbrıs'ta yaşanan krizin en önemli sebebi olarak özel sektörün aşırı borçlanması gösteriliyor. Ancak 2010'dan bu yana devam eden süreç, aslında bugün yaşananların habercisiydi. AB'nin en küçük ekonomilerinden olan Rum kesimindeki bankalardaki denetimsizlik sorunun görünmeyen boyutuydu.

Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği ve IMF ile kurtarma paketi üzerine anlaşmaya vardı, Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis suçluların bulunması için komisyon kurulacağını açıkladı. 2010 yılından bu yana güney Kıbrıs Rum yönetimi ciddi bir ekonomik krizle mücadele ediyor. Krizin sebebi ise, özel sektördeki borçlanmanın gayrisafi millî hasılaya oranının çok yüksek olması...

2010 yılının sonunda banka borçlanması, güney Kıbrıs Rum yönetiminin gayri safi milli hasılasının 9 katıydı. Borçlanmanın gayrisafi millî hasılaya oranı da yüzde 61... Borçlanma aslında geleceğin zenginliği anlamına geliyor fakat eğer gelecekte bu borç ödenemeyecekse, zenginlik krize dönüşüyor. Rum yönetiminde olduğu gibi borçlanma özel sektör de veya bankalarda olursa, hükümet de krizin içine sürüklenmek zorunda kalıyor.

Rum yönetiminin bu durumda iki seçeneği vardı, ya bankaların borcunu ödeyecekti veya vergi gelirlerini kaybedip ekonominin batmasına izin verecekti. Güney Kıbrıs Rum yönetimi için en mantıklı seçenek, bankaların borcunu ödemesiydi ancak ülkede yapılan üretim borcu ödemeye yetmiyordu. Güney Kıbrıs Avrupa Birliği'ndeki en küçük ekonomilerden biri... Ancak ülkenin özel sektörde borçlanmasının gayrisafi millî hasılasına oranı, Avrupa Birliği'ndeki en yüksek oranlardan biri. Durum böyle olunca, hükümetin bütün bankaların borcunu ödemesi imkânsız hale geliyordu. Güney Kıbrıs Rum yönetimi de çözümü Avrupa Birliği ve IMF'de aradı. Avrupa Birliği ve IMF ise, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasını şart koştu. 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatlara getirilen Avrupa Birliği güvencesi de bu çerçevede kaldırıldı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?