banner39

Kıbrıs'ta Kur'an kurslarına yeni düzenleme

KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, "Bundan sonra önüne gelen herkes, Kur'an kursu açamayacak" dedi.

Kıbrıs 20.05.2011, 17:15 21.05.2011, 12:21
Kıbrıs'ta Kur'an kurslarına yeni düzenleme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, KKTC'de kuran kurslarının artık belirli bir prosedür dahilinde açılacağını ifade etti. Atalay, "Bundan sonra önüne gelen herkes, Kur'an kursu açamayacak, her şey belirli bir çerçevede yapılacak. Bu yöndeki gerekli görüşmeler sağlanmış durumdadır." dedi.

KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, Din İşleri Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. İnsanlara din eğitiminin dayatılmaması gerektiğini dile getiren Atalay, "Din eğitiminin yanı sıra hiçbir konuda insanlara dayatma yapılmamalıdır. Fakat din eğitimi almak isteyen insanlara fırsat sunulmalıdır." ifadelerini kullandı.

KKTC Din İşleri Başkanlığı olarak pek çok konuda sıkıntılarının olduğunu belirten Atalay, bu sıkıntıların çözülmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk toplumunun 'dini konularında ve özellikle mezarlar ve ölüler konusunda' çok duyarlı olduğunu anlatan Atalay, KKTC'de din eğitimi alanında revizyona gittiklerini söyledi. Bundan sonra görev yapacak olan din adamlarının eğitim durumlarının en üst seviyede olması gerektiğini ifade eden Atalay, eğitimin kendileri için oldukça önemli olduğunu aktardı.

KKTC'deki din eğitimi alanında açıklamalarda bulunan Atalay, "Kıbrıs Türk halkı Türkiye toplumundan daha duyarlıdırlar. Kıbrıs Türk toplumunun geçmişine baktığınız zaman Kıbrıs'ta Cuma namazları ve bayram namazları çok önemli olmuştur . Geçmişte öğretmenler eşliğinde çocuklar cumaya götürürlermiş. Dünyada kandilde tatil olan tek ülke burasıdır." şeklinde konuştu.

CAMİLER KKTC'LİLER TARAFINDA YAPILMIŞTIR

KKTC'deki camilerin son dönemlerde artış gösterdiği söylentilerini değerlendiren Atalay, "KKTC'de 192 cami vardır. Bu camilerin 30-40 tanesine yakını (aslen) kilisedir. Belki uzun vadede bile bu camileri bizden alacaklardır. Bu camilerin yapımında T.C. Yardım Heyeti yoktu. Bu camileri Kıbrıs Türk halkı yapmıştır." dedi.

KURAN KURSLARINA BELİRLİ ŞARTLAR GETİRİLİYOR

Kuran kurslarının Milli Eğitim Bakanlığı dahilinde belirlenen yerlerde yapılacağını söyleyen Atalay, "Biz de yasanın bize yüklediği sorumlulukla Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirleyeceği yerlerde pedagojik program almış hocalarla Kur'an kurslarını yürütmeyi düşünüyoruz. Bu programın teorik kısmı okullarda verilecek. Uygulama kısmı ise camilerde yapılacaktır." dedi.

CAMİYE HİÇ GİTMEMİŞ KIBRISLI GENÇLERİN ORANI YÜZDE 38

Rum kesimindeki, ergenler arasında yapılan bir araştırmada hayatında kiliseye hiç gitmemişlerin oranın yüzde 1 olduğu, fakat Türk tarafında bu oranın yüzde 38'i bulduğunu bildiren Talip Atalay, "Camiye gitmek gitmemek herkesin kendi elinde ancak bu bizim kültürümüzdür. Bu şekilde eğitim vermemiz gerekmektedir." açıklamalarında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
0
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?