banner39

Kıbrıs'ta müzakereler hız kazanacak

Yunanistan Dışişleri Bakanı Koçyas, federasyon kararının iç meselesi olduğunu savunurken gelecek aydan itibaren müzakerelerin hız kazanması bekleniyor

Kıbrıs 28.10.2015, 16:16 28.10.2015, 16:16
Kıbrıs'ta müzakereler hız kazanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret etti. Ziyarette, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın Türkiye karşısında ortak bir tavır belirlemesine karar verildi.

Rum basınında yer alan haberlere göre Koçyas’ın yaptığı görüşmelerde İsrail ve Mısır ile kurulan işbirliğine benzer bir üçlü işbirliğinin de Ürdün ile kurulması için çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. Enerji konusunda da temaslarda bulunuldu ancak bu konuda kamuoyuna açıklama yapılmadı.

Öte yandan Kocyas'ın garantörlük karşıtı fikirleri bir kez daha gündeme geldi. Kocyas, “İki taraflı ve iki toplumlu federasyon kararı tamamen Kıbrıs'ın iç meselesidir, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne saygı duyuyoruz ve ne büyük güçlerin, ne Yunanistan'ın, ne de Türkiye'nin içişlerine karışmasına izin vermesini istemiyoruz.” diye konuştu.

MÜZAKERELER HIZ KAZANACAK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Mustafa Akıncı'nın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 15 Mayıs'ta yeniden başlayan Kıbrıs müzakereleri gelecek ay hız kazanacak. Bu çerçevede ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya dışişleri bakanları kasım ayında Kıbrıs'ı ziyaret edecek.

Alınan bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry 14 Kasım’da adaya gelecek. Kerry’nin ardından Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier da 17 Kasım’da adayı ziyaret edecek. Steinmeier’in ajandasında Kıbrıs sorununun yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyaretinde vurguladığı ve Ankara’nın müzakere sürecinde yeni fasıllar açılması yönündeki önerisinin yer alması bekleniyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in ziyaretinin ardından Kıbrıs'a garantör ülkelerden İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Phillip Hammond gelecek ve liderlerle görüşecek. İngiliz bakanın gündeminde de Kıbrıs’ta yürütülen müzakerelerin yanı sıra olası çözümde adadaki İngiliz askeri üslerin varlığı ve İngiltere’nin garantörlüğü gibi konular bulunacak.

Kıbrıs’a diğer önemli ziyareti ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gerçekleştirecek. Lavrov'un ziyaretinde Kıbrıs müzakerelerinin yanı sıra Güney Kıbrıs ile yakın ekonomik ilişkilerini masaya yatırması bekleniyor. 

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 22 Mayıs 2014'te ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da adayı ziyaret etmişti.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?