banner39

Kıbrıs'ta patlayan gemi Suriye'ninmiş

Kıbrıs Rum kesiminde bir askeri üste meydana gelen patlamada 12 kişi can verdi; iddiaya göre patlayan gemiler Suriye'ye giderken el konan silah gemileri

Kıbrıs 11.07.2011, 09:32 11.07.2011, 11:13
Kıbrıs'ta patlayan gemi Suriye'ninmiş

Dünya Bütleni / Haber Merkezi

Suriye’ye silah taşırken yakalanan ve Güney Kıbrıs’taki bir askeri üste tutulan mühimmat yüklü bir gemide patlamalar meydana geldi. Askeri üs savaş alanına dönerken en az 12 kişi öldü.

Güney Kıbrıs’ta 3 yıl önce İran’dan Suriye’ye patlayıcı ve silah götürürken ele geçirilen ve Rum Milli Muhafız Ordusu’nun Larnaka kenti yakınlarındaki askeri üssünde tutulan gemide art arda patlamalar meydana geldi.

Terazi köyündeki ‘Evangelos Florakis’ Deniz Üssü’ne demirli tutulan geminin 98 konteynerden ikisinde meydana gelen patlamalar sonucunda bölge savaş alanına döndü.

NTV’nin Rum kaynaklardan edindiği bilgilere göre, alıkonulan gemide çok büyük miktarda barut ve patlayıcı bulunuyordu. Hava sıcaklığının dün gölgede 40 dereceyi geçmesi ve nem miktarının artması neticesinde konteynerlerdeki barut infilak etti. Patlama nedeniyle üs harabeye döndü. Olayda ilk belirlemelere göre 12 kişi öldü. Çok sayıda da yaralı var.BÖLGEYE ELEKTİRİK VERİLEMİYOR

Görgü tanıkları, art arda çok şiddetli patlamaların meydana geldiğini, çok yoğun bir duman bulutunun görüldüğünü belirterek olayı facia olarak niteliyorlar. Üsse 300 metre uzaklıktaki Lefkoşa-Limasol anayoluna metal parçaları saçıldı ve çok sayıda araç zarar gördü. Yakınlarda bulunan ve Güney Kıbrıs’a enerji sağlayan Vasiliko elektrik santralinin de saçılan parçalar nedeniyle zarar gördüğü ve Kıbrıs Rum kesimi genelinde elektrik kesintileri yaşandığı belirtiliyor.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis’in olay yerine gittiği ve kriz masası oluşturulduğu, bölgede askeri helikopterlerin uçtuğu haber veriliyor.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?