Kıbrıs'ta taraflar her hafta görüşecek

KKTC ve Güney Kıbrıs liderlerinin bundan sonra haftada bir kez çarşamba günleri bir araya geleceklerini söyledi.

Kıbrıs'ta taraflar her hafta görüşecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum lider Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı hedefleyen müzakereler kapsamında bugün yeniden bir araya geldi. 26 Ocak'ta gerçekleşen Cenevre zirvesinin ardından ilk kez yapılan toplantı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın ikametgâhında gerçekleştirildi.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmeden sonra açıklama yapan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, süreci yoğunlaştıracaklarını ifade etti. Downer, bu kapsamda liderlerin bundan sonra haftada bir kez çarşamba günleri bir araya geleceklerini söyledi. Downer, özel temsilcilerin ise hafta iki kez görüşecekleri bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanlığı'na dönüşünde açıklama yapan Eroğlu ise görüşmenin 'iyi' geçtiğini söyledi. Derviş Eroğlu, bir soru üzerine bazı pankartlarla ve atılan sloganlarla, Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkilerinin askıya alınmasının düşünülemeyeceğini vurguladı. Eroğlu, tartışmaların devamından yana olmadığını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2011, 16:16
banner53
YORUM EKLE

banner39