Kıbrıs'ta Türk elçiliğine Rum bayrağı!

Lefkoşa'da yapılan mitingde Türkiye Büyükelçiliği önünde açılan Ankara karşıtı pankartlar ve elçilik binasına Rum bayrağı asılması nedeniyle büyük olaylar çıktı

Kıbrıs'ta Türk elçiliğine Rum bayrağı!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs'ta Ankara'nın talebiyle açıklandığı iddia edilen kemer sıkma politikalarını protesto etmek için KKTC Sendikal Platformu tarafından başlatılan eylemlerin 3'üncüsü dün gerçekleşti.

28 Ocak'ta 25 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemdeRum bayrakları ve Türkiye'yi protesto eden pankartlar açılması üzerine Başbakan Erdoğan büyük tepki göndermiş, hatta Türkiye'nin KKTC Büyükelçisi değişmişti.

Bu tepkilerin ardından ikinci eylem 2 Mart'ta daha sakin bir atmosferde gerçekleşmiş ve 10 bin kişi katılmıştı. Dün ise bu kez 2500 kişilik bir grup KKTC Cumhuriyet Meclisi ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde sloganlar atarak yürüdü. Mitingde, bazı gruplar tarafından açılan "İşgalci TC Kıbrıs'tan defol" yazılı pankarta polis müdahale etti.

Pankartı almak isteyen polise eylemciler tepki gösterdi. Polisi, eylemcilerin arasından, olaya müdahale eden diğer polisler kurtardı. Cadde trafiğe kapandıBazı siyasi partilerin de destek verdiği eylem nedeniyle, Cumhuriyet Meclisi ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünden geçen yol iki taraflı trafiğe kapatılarak, eylemciler buraya alınmadı. Şehitler Abidesi'nin bulunduğu Şehitler Meydanı'nda toplanan kalabalık, "Faşizme karşı omuz omuza", "Ankara elini yakamızdan çek", "Polis devleti olmayacağız", "Paketi getireni paket yaparız" gibi sloganlar attı.

Meclis yanında, ekonomik uygulamayı temsilen paket, hükümeti temsilden de kukla maketi yakıldı.Meclis'ten tepki geldiBazı gruplar, eyleme katılan, ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve eski başbakan Ferdi Sabit Soyer ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'ya sert tepki gösterdi. Gruptakiler, CTP'li yetkililere ve TDP Genel Başkanı'na karşı, "işbirlikçiler dışarı", "barra (defolun)" sloganları atarak tepki gösterdi.

YİNE O PANKART

Bazı eylemciler ile CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu arasında ise arbede yaşandı. Kalyoncu'yu göstericelerin elinden polis kurtardı. KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı, mitingin ardından yayınladığı açıklamada Meclis önünde düzenlenen eylemde Türk askerini "işgalci" gösteren, Türk hükümetini, siyasi parti başkanlarını, milletvekillerini ve parlamentoyu hedef alan pankart ve söylemleri şiddetle kınadı.

Yazılı açıklamada şöyle denildi: "Kıbrıs Türk halkının demokrasi anlayışı, hoşgörüsü bu değildir. Bu tür davranışları gerçekleştirenler halktan tasvip görmeyeceklerini bilmelidirler. Ayrıca bilmelidirler ki bu tür söylem ve eylemler sendikal hareketlere zarar verdiği gibi kabul edilmesi de mümkün değildir."

Eylemin gerçekleştiği bölgede bulunan Afrika gazetesi merkezinde de Başbakan Erdoğan'ı kızdıran "Ha...tir" pankartı ile Rum bayraklarının asılı olması dikkat çekti.

MAKET YAKILDI

Bazı siyasi partilerin de destek verdiği eylem nedeniyle, Cumhuriyet Meclisi ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünden geçen yol iki taraflı trafiğe kapatıldı. Şehitler Meydanı'nda toplanan kalabalık, "Faşizme karşı omuz omuza", "Ankara elini yakamızdan çek", "Polis devleti olmayacağız", "Paketi getireni paket yaparız" gibi sloganlar attı. Meclis yanında, ekonomik uygulamayı temsilen paket, hükümeti temsilden de kukla maketi yakıldı.

"Yaseminler" olarak bilinen gruptan bir kişi, elindeki salladığı Rum bayrağını Türkiye Büyükelçiliği bahçesinin tellerine asınca polis müdahale etti. Bayrağı alan polis ile eylemciler arasında yine arbede çıktı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 09:15
YORUM EKLE

banner33

banner37