banner39

Kıbrıs'ta Türkiye-ABD ortak tatbikatı

Türkiye ve ABD'nin, Güney Kıbrıs'ın sözde 'Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde ortaklaşa bir askeri tatbikat düzenledi

Kıbrıs 21.03.2012, 11:14 21.03.2012, 11:18
Kıbrıs'ta Türkiye-ABD ortak tatbikatı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ve ABD'nin Kıbrıs açıklarında ortaklaşa ortak bir tatbikat düzenlendi. Limasol'un güneydoğusunda, "Lefkoşa FIR hattı" ve Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" (MEB) içerisinde, savaş uçakları ve gemileriyle düzenlenen bu özel tatbikat İsrail'in tepkisini çekti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ve Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve ABD'ye tatbikatla ilgili "Bilgi verilmeden tatbikat yapılması kabul edilemez" açıklaması yaptı.

Deniz seviyesi ve 26 bin ayak yukarıda yapılan tatbikat sırasında gerçek mühimmatlar kullanılmadığını, ancak havada yakıt ikmali gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Fileleftheros gazetesi, Türkiye'nin Perşembe günü tatbikatla ilgili NOTAM (A0234/12) yayımladığını, ancak Güney Kıbrıs'ın bu NOTAM'a herhangi bir tepki vermediğine de dikkat çekti.

Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, dün Paris'e gitti. Bakan Markulli'nin, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile yapacağı görüşmede, "Türkiye ve ABD'nin ortaklaşa yaptığı tatbikata" karşı destek isteyeceği belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?