banner15

Kıbrıs'ta yeni müzakereler bir yılını doldurdu

Kıbrıs'ta müzakerelerin başlamasının birinci yılı dolayısıyla yapılan açıklamada ortak çabaların yoğunlaştırılacağı belirtildi

Kıbrıs'ta yeni müzakereler bir yılını doldurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri Nikos Anastasiadis, 2016 yılı içerisinde kapsamlı çözüm anlaşmasına ulaşmak amacıyla gelecek aylarda çabalarını yoğunlaştıracaklarını bildirdi.

Akıncı ve Anastasiadis, görüşmelerin başlamasının 1. yıl dönümü dolayısıyla BM'nin Kıbrıs’taki İyi Niyet Misyon Ofisi aracılığıyla yaptıkları açıklamada, ortak amaçlarının, gelecekteki birleşik Kıbrıs’ta herkesin endişe ve haklarını gözeten "kazan-kazan" çerçevesinde çözüme ulaşmak olduğunu vurguladı. 

Ortak açıklamada, yoğun müzakerelerle geçen bu bir yılda kaydedilen esaslı ilerlemeden memnuniyet duyulduğu, müzakerelerde hala zorluklar ve farklılıklar olmasına rağmen, geriye kalan konuları çözüme kavuşturmak için gerekli olan irade ve cesaretin gösterileceği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İki lider olarak görüşmelere başlamamızın ve 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama temelinde Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm getirmek amacıyla yorulmaksızın çalışma yönünde verdiğimiz taahhüdün birinci yıl dönümüdür. Bu bir yıllık dönemde, bir taraftan kendi toplumumuzun endişelerini dikkate alırken, öte yandan diğer toplumun da haklarına saygı göstererek müzakereleri sürdürdük.

Adil ve kalıcı bir çözümün, sadece Kıbrıs’a barış ve refah getirmekle kalmayacağı, aynı zamanda iyi bir örnek teşkil ederek bölgedeki istikrar ve işbirliğine de katkıda bulunacağı yönündeki ortak inancımızı hatırlatmak isteriz. Bu vesileyle 2016 yılı içerisinde kapsamlı çözüm anlaşmasına ulaşmak amacıyla gelecek aylarda çabalarımızı yoğunlaştırmaya olan taahhüdümüzü vurgularız.”

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 13:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48