banner39

Kıbrıs'ta yeni müzakereler bugün başlıyor

Müzakere masasında ele alınacak konular arasında yönetim ve güç paylaşımı, AB, mülkiyet, ekonomi, garantiler ve toprak gibi önemli başlıklar yer alıyor

Kıbrıs 11.02.2014, 09:22 11.02.2014, 09:32
Kıbrıs'ta yeni müzakereler bugün başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla KKTC ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi arasında yürütülen müzakere süreci 1.5 yıllık aradan sonra yeniden başlıyor.

KKTC Cumhurbaşkanlığı'ndan geçen hafta yapılan açıklamada, Rum yönetimi ile müzakerelerin devamı için hazırlanan "ortak açıklama metni" konusunda uzlaşmaya varıldığı belirtilmişti.

Bu çerçevede, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in yarın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim gözetiminde ara bölgede bir araya gelmeleri planlanıyor.

Görüşme çerçevesinde, Eroğlu ve Anastasiadis'in uzun süredir çalışmaları devam eden ortak metinle ilgili gelinen noktayı kamuoyuna açıklamaları ve adada yeni sürecin başlangıcını ilan etmeleri bekleniyor.

Müzakere sürecinde şimdiye kadar üzerinde uzlaşı sağlanamayan konulara öncelik verilmesi planlanıyor.

Müzakere masasında ele alınacak konular arasında yönetim ve güç paylaşımı, AB, mülkiyet, ekonomi, garantiler ve toprak gibi önemli başlıklar yer alıyor.

Liderlerin üzerinde mutabakat sağladığı ortak metinde, yetkilerin kurucu devletlere ait olması, adada eşit statüde iki kurucu devlet bulunması, federal hükümetin vatandaşı olan herkesin Kıbrıs Türk devletinin ya da Kıbrıs Rum devletinin vatandaşı olması gibi bir dizi yeni uzlaşının yer aldığı da belirtiliyor.

Görüşmeler sonucunda oluşturulacak yeni kapsamlı çözüm planının ise önce ada halklarına anlatılması, ardından referanduma götürülmesi öngörülüyor.

Petrol ve doğalgaz faktörü

İngiliz Guardian gazetesinde Helena Smith imzasıyla yayımlanan analiz yazısında görüşmelerle birlikte her iki tarafta şüphelerin dile getirildiğini, üstelik birlikte yaşama dair hiçbir hatırası olmayan iki kuşak yetiştiğini söylüyor. Ancak Smith'e göre bu kez durum farklı olabilir:

"Olayların gelişimi, on yıl önce adadaki kavgalı topluluklar farklılıklarını gidermeye en çok yaklaştığında akla bile gelmeyecek şeyler, tahmin edilemeyecek bir umut ortamı yarattı. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades Türk lider Derviş Eroğlu'yla buluştuğunda meselenin Afrodit'in adasında barıştan daha büyük olduğunu bilecek. Ankara, Atina ve Lefkoşa'da yetkililer Doğu Akdeniz'de keşfedilen geniş petrol ve doğalgaz yataklarının meseleyi tamamen değiştiren ve uzlaşmayı daha acil bir hale getiren bir unsur olarak tanımlıyor. Görüşmelerin yeniden başlatılmasında beklenmeyecek derecede aktif bir rol oynayan Washington, bölgedeki yataklarının sadece Kıbrıs'ta değil, İsrail ve Türkiye arasında bölgesel istikrar olmadan çıkartılamayacağı açıkça görülünce ağırlığını koydu."

Rum lider Anastasiades'in 'asıl zor işin' şimdi başladığını itiraf ettiğini belirten yazar, Kıbrıslı Rum yetkililerin Türkiye'de 'büyük bir değişimden' bahsettiğini ve petrol ve doğalgaz yataklarının sınırötesi işbirliğini geliştirebileceğine dair güvenden bahsettiklerini söylüyor.

Recep Tayyip Erdoğan'ın "ateş altındayken ve Mart'taki seçimlerle daha önce görülmemiş bir baskı altına girerken bir dış politika başarısını memnuniyetle karşılayacağı" yorumuna yer verilen yazıda, Anastasiades'in barış şansını bir 'kazan kazan durumu' olarak nitelidiği belirtiliyor.

AB süreci ve doğalgaz

İngiliz Financial Times gazetesi ise Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz keşfinin nihai uzlaşmayı daha mümkün kıldığını yazıyor.

Haberde görüşlerine yer verilen Yunan uzman Philippos Savides, "Kıbrıs'ta bankaların çöküşü ve kurtarma kredileri toplumu çok kötü sarstı. Şimdi daha çok insan çözümün yeniden inşa ve doğalgazın çıkartılmasına dayalı ekonomik büyümenin katalizörü olacağını düşünüyor" diyor. Haber şöyle devam ediyor; Kıbrıs'ta ilerleme kaydedilmesi Ankara AB'ye üyeliğine yeniden odaklanmış ve İsrail'den doğalgaz satın alabileceğini açıklamışken, Kıbrıslı Türker’in arkasındaki bölgesel güç Türkiye için de çok önemli. Şu anda iki mesele de Kıbrıs sorunu yüzünden karmaşıklaşıyor. 35 müzakere başlığının 14'ü Kıbrıs sorunu yüzünden açılamıyor. İsrail ve Türkiye arasındaki bir doğalgaz boru hattı da mantıken Kıbrıs karasularından geçiyor ve bu hatta Kıbrıs'ın kendi ürettiği gaz da bağlanabilir."

Financial Times'a konuşan bir Türk yetkili de, "Çözüm olursa 14 başlığın tümün açabiliriz, onlar da Türkiye'ye gaz gönderebilir. Uzlaşmanın çok sayıda olumlu yanı var. Kıbrıslı Rumlar da ekonomileri için olumlu bir sonuca ihtiyaç duyuyor" diyor. Yetkili ayrıca ortak açıklamanın ilerleyen aylarda bir uzlaşmaya dönüşebileceğini, tarafların bu metinde 'zorlu meseleler üzerinde" uzlaştığını vurguluyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?