banner39

banner35

KKTC'de üçlü koalisyon kurulacak

BRT'de katıldığı canlı yayında soruları cevaplayan KKTC Başbakanı Sucuoğlu, üçlü bir koalisyon modeli kuracaklarını belirterek şu anda görünenin 29 milletvekiliyle bir UBP-Demokrat Parti (DP) - Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyonu kurulması olduğunu ifade etti.

Kıbrıs 15.02.2022, 01:30
KKTC'de üçlü koalisyon kurulacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 8 Şubat'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, Bayrak Radyo Televizyonu'nda (BRT) katıldığı canlı yayında soruları cevapladı.

Üçlü bir koalisyon modeli kuracaklarını belirten Sucuoğlu, şu anda görünenin 29 milletvekiliyle bir UBP-Demokrat Parti (DP) - Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyonu kurulması olduğunu ifade etti.

Sucuoğlu, "Çarşamba günü UBP Merkez Yürütme Kurutma ve Parti Meclisi'ne bilgi verip sonrasında hükümeti açıklayacağız. Perşembe veya cuma günü de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunarız." diye konuştu.

Başbakan Sucuoğlu, bugün öğleden sonra Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) UBP'ye ilettiği parti manifestosu ve bazı görüşlerini içeren yazılı metni değerlendirdiklerini söyledi.

CTP'den gelen yazlı metin konusunda özellikle Kıbrıs konusunda fikir ayrılıkları olduğunu belirten Sucuoğlu, bunun önceden de bilindiğini ve UBP'nin CTP'ye iyi niyet cevabı olacağını vurguladı.

Sucuoğlu, geçen hafta Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen tüm partilerle görüşmüştü.

Seçim sonuçları

UBP, KKTC'de 23 Ocak'ta yapılan erken genel seçimi yüzde 39,54 ile ilk sırada bitirmişti.

CTP yüzde 32,4, DP yüzde 7,41, YDP yüzde 6,39, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,68 oy almıştı. Bu sonuçlara göre 50 kişilik Cumhuriyet Meclisinde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde etti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?