banner39

KKTC futbolunda Rum yönetimine bağlanma kararı

KKTC'deki futbol takımları Türkiye'deki takımlara bedelsiz futbolcu gönderilmesinin önüne geçilmemesi durumunda Rum kesimine başvuracaklarını açıkladı

Kıbrıs 11.02.2015, 14:45 11.02.2015, 14:45
KKTC futbolunda Rum yönetimine bağlanma kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun (KTFF) dün yapılan olağanüstü genel kurulunda ilginç bir karar çıktı. Kıbrıs liglerinde futbolcuların Türk takımlarına bedelsiz olarak gitmelerinin engellenmesi için 45 gün içerisinde önlem alınmadığı takdirde, Kıbrıs liglerinde mücadele eden takımlar Güney Kıbrıs Rum Kesimi Futbol Federasyonu'na (KOP) üyelik başvurusu yapma kararı aldı.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, UEFA ve FIFA tarafından tanınmazken, Kuzey Kıbrıs Süper Ligi de resmi futbol ligi olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs liglerindeki toplam 42 takımda forma giyen futbolcular, farklı ülkelere ve özellikle Türkiye liglerindeki takımlara bedelsiz olarak transfer olabiliyor. Bu nedenle futbolcuların bedelsiz olarak ayrılmaları, kulüpleri ekonomik olarak etkilediği için kulüp yöneticileri 45 gün içerisinde Kıbrıs ve Türkiye arasında resmi bir karar alınmadığı takdirde Güney Kıbrıs Rum Kesimi Futbol Federasyonu'na üyelik için müracaat etme kararı aldı.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun dün yapılan genel kurulunda, Kuzey Kıbrıs liglerinden Türkiye liglerine giden futbolcularla ilgili yaşanan sorunun çözümü için kulüpler 45 gün süre verdi. Bu süre zarfında çözüm üretilmezse, ülke futbolcusu ve kulüplerine uluslararası kimlik kazandıracak olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi Futbol Federasyonu'na üyelik başvurusu yapma kararı oy çokluğu ile alındı.

"YÖNETİM KARARI ALDIK VE KOP'A BAŞVURUYORUZ"

Gençlik Gücü Başkanı Tekin Birinci, yaşanan sorunlar nedeniyle KTFF'nin KOP'a başvuru yapmaması halinde, daha önce KOP üyesi sıfatlarını kullanarak Gençlik Gücü olarak KOP'a başvuru yapmayı yönetim olarak karar aldıklarını belirtti. Birinci, böylelikle futbolcuların sözleşme altına alınacağı ve bedelsiz olarak başka bir kulübe gidemeyeceğini savundu.

Toplantıda söz alan başka temsilciler ise KOP üyesi olmadıkları için kendilerinin bu hakkının olmadığını, bunun ayrımcılık olacağını belirtti. Bireysel olarak kurtuluşun futbolcularla başladığı aktarılan konuşmalarda, bu tarz bireysel hareketin yapılmaması görüşü aktarıldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?