banner15

KKTC: Türkiye kaynak aktarmazsa batarız

KKTC Maliye Bakanı Özgür, Türkiye'nin kaynak aktarmaması durumunda maliyelerinin çökeceğini söyledi

KKTC: Türkiye kaynak aktarmazsa batarız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Birikim Özgür, Türkiye'nin Kıbrıs Türklerine katkısının çok önemli olduğunu hatırlatarak, "Türkiye, KKTC'ye kaynak göndermezse, batarız" dedi.

KKTC hükümeti olarak en kısa zamanda Türkiye ile 2016 - 2018 ekonomik programını imzalamaları gerektiğine vurgu yapan Özgür, Türkiye'nin her yıl KKTC bütçesinin 4'te birini finanse ettiğini söyledi.

Söz konusu ekonomik programın yıl sonuna kadar imzalanması bekleniyor. Türkiye'nin her zaman Kıbrıslı Türklerin kalkınmasına destek olduğunu anlatan Özgür, Türkiye'nin katkılarıyla, ülkede alt yapı, savunma, özel sektör teşvikleri ve maaş ödemelerin yapıldığını anlattı. KKTC'ye yıllık 1 milyar TL'nin üzerinde hibe ve yardımların yapıldığına işaret eden Özgür, şunu söyledi: "Kamu maliyesinin işlemesi için yardım şart. Yıllık ortalama 200 milyon TL'yi aşan bir miktarda maaş yardımı da alıyoruz. Yoksa kamu maliyesi işlemez hale gelir."

1.2 MİLYAR TL YILLIK DESTEK VERİLİYOR

KKTC ayda 150 milyon TL maaş ödemesi yapıyor. Türkiye, bu ödemeye yönelik KKTC'ye ayda 20 milyon TL maaş için kaynak aktarıyor. Bunun yanında 1 milyar TL'nin üzerinde de yatırımlar ve savunma bütçesine yardım ediyor.

KKTC Maliye Bakanı Özgür, bakan olmadan önce yaptığı bir açıklamada da, "KKTC'nin ekonomik programlara uymayarak, Türkiye'yi kandırdığını" dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35