KKTC'de 30 yıl coşkusu

KKTC'nin 30'uncu kuruluş yıldönümü törenlerine Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bizim aşılamayacak sorunumuz yoktur" dedi.

KKTC'de 30 yıl coşkusu

KKTC'nin 30'uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda tören düzenlendi. Törene Türkiye adına katıyan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs'ta çözümün Türkiye'nin öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Ada'da 2 toplumlu, 2 bölgeli ve 2 kurucu devletin eşitliği üzerine kurulu bir anlaşma istediklerini kaydeden Atalay, "Bir çözüm sağlanamazsa bu meselenin sonsuza dek sürüp gitmesine de müsamaha gösteremeyiz" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, "Bizim halletmemiz gereken şey, Kıbrıs sorunu denilen konunun ayağımıza bağ olmasından artık kurtulmak, dünyada hak ettiğimiz yeri almaktır" ifadesini kullandı.

"Bizim aşılamayacak sorunumuz yoktur. Kıbrıs Türk halkı çalışkandır, iyi eğitim görmüştür, aydındır. Her geçen gün büyüyen, gücüne güç katan Anavatan Türkiye yanımızdadır" diyen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta yapılması gerekenin yeni bir ortaklık kurmak olduğunu söyledi.

Soğuk savaş döneminin geride kaldığını, dünyanın bambaşka bir şekil aldığına işaret eden Eroğlu şunları söyledi: "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok doğru olarak belirttiği gibi, Birleşmiş Milletler örgütü kendini günümüz dünyasının koşullarına uyarlamalıdır. Kıbrıs Türk sporcusu dünyaya açılmak için Rum tahakkümünü kabul etmek zorunda değildir. Kabul etmemelidir, etmeyecektir."

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 22:22
banner53
YORUM EKLE

banner39